Stowarzyszenie Pomocy Szkole Krzesimów

Idź do spisu treści

Menu główne

Stowarzyszenie dzieciom - archiwum

Świetlica środowiskowa

STOWARZYSZENIE DZIECIOM - ARCHIWUM

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE -POŻEGNALNE


W piątek -18 grudnia 2015r. w naszej Świetlicy Środowiskowej odbyło się Spotkanie Świąteczne, podczas którego przy wspólnym stole, dzieci ze świetlicy spotkały się ze swoimi opiekunami , panią pedagog i rodzicami. Niecodzienny nastrój spotkania, wspólne ubieranie choinki, śpiewanie kolęd przy akompaniamencie akordeonu, wiersze o tematyce świątecznej, życzenia i słodki poczęstunek sprawiły, że spotkanie to wszystkim obecnym dostarczyło wielu emocji i wzruszeń.

„JESIENNE ŚWIĘTO ZIEMNIAKA”

21 października dzieci ze świetlicy środowiskowej oraz dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w „Jesiennym Święcie Ziemniaka”. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Takt” w Mełgwi. Program spotkania obejmował warsztaty plastyczne i ceramiczne oraz liczne konkursy: konkurs na jesienną kompozycję z ziemniakiem w roli głównej, konkurs wiedzy o ziemniaku, zawody sprawnościowe: żonglerka ziemniakami, ziemiankowy slalom oraz rzuty ziemniakami do celu.  W poczęstunku przygotowanym przez MAMY, jak przystało na „ziemniaczane  święto”, nie zabrakło tradycyjnych potraw z ziemniaków oraz innych wspaniałych słodkości. Spotkanie zakończyła dyskoteka, na której bawiono się długo i wesoło.
Gospodarze spotkania dziękują paniom (p. Beatce, p. Monice i p. Żanecie) ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Takt” w Mełgwi za przeprowadzenie warsztatów plastycznych, panu Piotrowi za odkrycie tajników sztuki garncarskiej, paniom: Alicji, Kasi, Wioli i Dagmarze za opiekę nad dziećmi i przeprowadzenie „ziemniaczanych” konkursów, a MAMOM za przygotowanie wspaniałego poczęstunku. Dziękujemy również pani Magdalenie Narodowiec - doradcy Wójta Gminy Mełgiew za obecność na spotkaniu i aktywne włączenie się w organizowane warsztaty. DZIĘKUJEMY!

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS

W  ostatni dzień naszych półkolonii odbył się konkurs „Mam talent”, podczas którego śmiałkowie prezentowali swoje ukryte talenty: recytatorskie, taneczne, piłkarskie, wokalne, plastyczne, akrobatyczne i teatralne. Każdy występ nagrodzony został głośnymi brawami, każdy wykonawca słodkim upominkiem. Na zakończenie  naszych półkolonii podsumowana została nasza praca aktywna i bardzo owocna. Wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.  Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas pozostanie dla wszystkich miłym wspomnieniem. Dziękujemy dzieciom za wspaniałą postawę a wychowawcom : pani Alicji Majewskiej, pani Wioli Szczęśniak oraz pani Zofii Talarek za wspaniałą opiekę. Do zobaczenia za rok.

WAKACYJNYCH PRZYGÓD CIĄG DALSZY

W czwartek 16 lipca teren przyszkolny zamienił się w wioskę indiańską. Samodzielnie przygotowane przez dzieci tipi- namioty oraz stroje, indiańskie wzory i barwy namalowane na twarzach a także szalony taniec wokół ogniska wprowadził wszystkich w niezwykły nastrój. W indiańskim klimacie bawiono się długo i wesoło.

WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO I RĄBLOWA

Na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Rąblowa udaliśmy się 15 lipca. Na początku odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, gdzie podczas lekcji muzealnej pn. „Moja przygoda w muzeum” poznaliśmy bogactwo zgromadzonych tu eksponatów, reprezentujących najcenniejsze okazy nadwiślańskiej flory i fauny. Następnie, po krótkim spacerze nadwiślańskim bulwarem udaliśmy się na Kazimierski Rynek, gdzie mogliśmy zjeść pyszne lody i kupić upominki. Kolejnym punktem naszego programu był spacer na Górę Trzech Krzyży, z której mogliśmy podziwiać przepiękny widok na miasto i przepływająca obok Wisłę. Po pysznym obiedzie pojechaliśmy do Rąblowa, gdzie w parku Miniatur i Parku Labiryntów czekały na nas kolejne atrakcje. Najciekawsze z nich możecie zobaczyć w naszej fotogalerii.


WYCIECZKA DO ZOO W ZAMOŚCIU

W środę 9 lipca szynobusem z Dworca PKP w Minkowicach wyruszyliśmy na niezwykłą wakacyjną przygodę do zamojskiego ZOO. Ogród Zoologiczny w Zamościu to jedyny ogród zoologiczny w województwie lubelskim oraz jeden z nielicznych na wschodzie Polski. Obecnie zamieszkuje w nim ponad 1500 zwierząt należących do 238 gatunków. Spacerując po ZOO w towarzystwie pani przewodnik oglądaliśmy różne gatunki zwierząt, poznawaliśmy miejsca z których pochodzą oraz ich zwyczaje. Spotkaliśmy tam min. rysie, gazele, gibbony, surykatki, żółwie, papugi, tukany, zebry, lamy, wielbłądy, kuce szetlandzkie, lemury, lwy, tygrysy, żyrafy, niedźwiedzie i wiele innych niezwykłych stworzeń. Po skończonej wędrówce tropem dzikich zwierząt udaliśmy się na obiad do „Zamojskiej pierogarni” mieszczącej się na terenie ZOO. Ostatnią w tym dniu atrakcją dla dzieci był park linowy. Pokonywanie zawieszonego kilka metrów nad ziemią toru przeszkód sprawiło dzieciom niesamowitą frajdę. Przez cały pobyt w Zamościu towarzyszyła nam piękna pogoda oraz wspaniały nastrój. Zmęczeni ale pełni  pozytywnych emocji późnym popołudniem wróciliśmy do domu. Z naszej wyprawy do zamojskiego ZOO powstała galeria prac plastycznych, które można podziwiać w naszej świetlicy.

"BEZPIECZNE WAKACJE"


W poniedziałek 6 lipca w naszej Świetlicy Środowiskowej rozpoczęliśmy półkolonie letnie pod hasłem „ Wakacyjne spotkania z przygodą”. Tegoroczny wypoczynek letni połączyliśmy z ogólnopolską akcją „Bezpieczne wakacje”, której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzieży. W ramach akcji przeprowadzona została pogadanka popularyzująca wiedzę na temat bezpieczeństwa, w tym promocję bezpiecznych zachowań na co dzień oraz  bezpiecznych form spędzania wolnego czasu. W ramach akcji dzieci wykonały plakaty związane z bezpiecznym zachowaniem nad woda, w lesie, na drodze oraz na wsi w gospodarstwie rolnym. O bezpiecznym oznakowaniu pieszego na drodze uczestnicy półkolonii pamiętali również podczas spaceru do pobliskiego parku. Półkolonie letnie potrwają do 17 lipca. Mamy nadzieję, że przypomnienie właściwych - bezpiecznych zachowań oraz  bogaty program półkolonii przygotowany przez wychowawców pozwoli dzieciom bezpiecznie i pożytecznie spędzić wolny czas w trakcie wakacji.

WYCIECZKA DO MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

Wizyta w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie to główny punkt naszej wycieczki, na którą wybraliśmy się 12 stycznia br. Cudownie ubrane choinki z różnych części świata i epok, tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób - to wszystko czekało na nas w muzeum i było na wyciągnięcie ręki. To co zobaczyliśmy w muzeum zrobiło na nas niesamowite wrażenie i sprawiło, że w jednej chwili ze świata realnego przenieśliśmy się do jaskini pełnej niezwykłych skarbów. Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik, która pokazała nam wszystkie zgromadzone w muzeum eksponaty, opowiedziała i pokazała jak powstają bombki i na czym polega proces  ich produkcji: dmuchanie, kształtowanie formy, lustrzenie, barwienie a także dekorowanie. Nie mniejsze wrażenie na dzieciach zrobiły warsztaty malowania bombek, podczas których można było samodzielnie ozdobić bombkę dla siebie lub bliskiej osoby. Na pamiątkę wizyty w muzeum, każdy z uczestników wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem, a niektórzy nawet z dedykacją. Podczas wycieczki odwiedziliśmy również Sandomierz, który przywitał nas wietrzną ale na szczęście niezbyt chłodną, jak przystało na zimę pogodą. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Magia świąt Bożego Narodzenia - spotkania z tradycją”, finansowanego przez Fundację BNP Paribas w Warszawie. Za niezwykłe przeżycia, uśmiech i radość dzieci dziękujemy koordynatorom projektu oraz Fundacji. DZIĘKUJEMY!!!

ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE

„Idą święta” – pod takim hasłem 15 grudnia w Świetlicy Środowiskowej  w Krzesimowie obyły się rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których chętne dzieci wraz z rodzicami wykonywały świąteczne stroiki/wianki. Głównym motywem wianków był  kwiat z naturalnych wiórek osikowych. Warsztaty jakie zaproponowały i prowadziły panie Agnieszka Kwaśniak i Beata Pitek z mełgiewskiego „Babińca”  to doskonała forma nauki tradycji, kontaktu z naturą i rozwoju zręczności manualnych. Udział w warsztatach oraz wspólne spędzone chwile w towarzystwie MAM na pewno były dla dzieci niezwykłym przeżyciem i sprawiły im wiele radości. Jakie cuda udało się wyczarować uczestnikom warsztatów można zaobserwować w naszej galerii.  

FESTYN MIKOŁAJKOWY

Festyn Mikołajkowy przygotowany został z pomocą wolontariuszek - gimnazjalistek z Zespołu Szkół w Mełgwi. Rozpoczął się przedstawieniem pt. „Mikołajkowe dary” przygotowanym podczas warsztatów teatralnych. Następnie dzieci zaproszone zostały do udziału w grze pod hasłem ”Gdzie jest Mikołaj?”, podczas której wykonywały rozmaite zadania związane z głównym bohaterem gry i Świętami Bożego Narodzenia. W nagrodę za prawidłowo wykonane zadania, od znalezionego po wielu trudach Mikołaja, dzieci otrzymały wspaniałe upominki oraz słodycze. Festyn zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek przy pięknie ozdobionej choince w towarzystwie samego św. Mikołaja.

WARSZTATY PLASTYCZNE PN.  „PAPIEROWE I GIPSOWE CUDA NA ŚWIĘTA”  I KIERMASZ  ŚWIĄTECZNY

Wstępem do warsztatów była rozmowa z dziećmi na temat dawnych tradycji świątecznych, podczas której dzieci dowiedziały się min. kiedy po raz pierwszy wysłano świąteczną pocztówkę, jak dawniej dekorowano domy i strojono choinkę oraz dlaczego gwiazda jest tak ważna dla Świąt Bożego Narodzenia. W nawiązaniu do tradycji dzieci samodzielnie wykonały kartki i ozdoby  świąteczne, udekorowały choinkę i salę świetlicową, a z pomocą wolontariuszek przygotowały Kiermasz Bożonarodzeniowy, z którego dochód przeznaczony zostanie na bieżące potrzeby naszej świetlicy.  


WARSZTATY KULINARNE POD HASŁEM „PRZYSMAKI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”

Podczas warsztatów dzieci miały możliwość poznać tajniki kuchni od tej najprzyjemniejszej strony - wypieków słodkości, których nigdy nie może zabraknąć na świątecznych stołach. Z pomocą rodziców i wolontariuszek piekły słodkie ciasteczka i  ozdabiały pierniczki, przygotowywały tosty i gofry z bitą śmietaną. Nauczyły się przygotowywać wspaniałe desery oraz wiele innych niezwykłych smakołyków godnych św. Mikołaja.

KONKURSY MIKOŁAJOWE

Głównym celem konkursów było  wprowadzenie dzieci w nastrój oczekiwań na przyjście św. Mikołaja. Przygotowując się do konkursów dzieci poznały prawdziwą postać św. Mikołaj, dowiedziały się skąd pochodził i dlaczego na zawsze znalazł miejsce w sercach wszystkich ludzi. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach tematycznych: konkurs plastyczny dla dzieci 7-9 letnich pod hasłem „Pocztówka do świętego Mikołaja” oraz konkurs literacki dla dzieci 10-12 letnich  pod hasłem „List do świętego Mikołaja”. Do konkursów zgłoszono łącznie 36 prac. Najpiękniejsze pocztówki do św. Mikołaja możesz zobaczyć w naszej galerii.

Projekt edukacyjny pod hasłem „Magia Świąt Bożego Narodzenia – spotkania z tradycją”
Od 3 grudnia 2014 roku w naszej świetlicy realizujemy projekt edukacyjny pod hasłem „Magia Świąt Bożego Narodzenia – spotkania z tradycją”. Projekt finansowany jest przez Fundację BNP Paribas w Warszawie. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje cykl zajęć edukacyjnych: warsztatów, wyjazdów, wspólnych zabaw i spotkań, których głównym celem jest ukazanie dzieciom magii Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzenie zainteresowań tradycją i symbolami bożonarodzeniowymi oraz zachęcenie do podjęcia aktywności twórczej, która pozwoli dzieciom lepiej przygotować się do spędzenia Świąt w gronie najbliższych członków rodziny. Projekt realizowany będzie w okresie od „Mikołajek”, poprzez Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, aż  do „Tłustego czwartku” pod koniec karnawału. Przygotowując się na spotkanie ze świętym Mikołajem dzieci wyślą do niego pocztówkę i napiszą list oraz wezmą udział w Festynie Mikołajkowym. Podczas warsztatów kulinarnych poznają przysmaki godne św. Mikołaja a na warsztatach wokalnych nauczą się najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Na warsztatach plastycznych wykonywać będą kartki i ozdoby świąteczne, przygotują upominki dla rodzeństwa i rodziców a w nagrodę za twórczą pracę odwiedzą Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Poznając zwyczaje związane z karnawałem uczestnicy projektu dowiedzą się co to są zapusty, wykonywać będą maski i  stroje karnawałowe, a biorąc udział w warsztatach teatralnych pracować będą nad przedstawieniem pt. „Idą sobie Kolędnicy”, które wystawione zostanie na zabawie Choinkowej oraz podczas spotkania z seniorami. Mamy nadzieję, że realizując projekt uda nam się wprowadzić dzieci w radosny przedświąteczny nastrój i dostarczyć im niezapomnianych wzruszeń i emocji.

 

W czerwcu br. w naszej świetlicy, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Banku Paribas  w Warszawie, realizowany był projekt warsztatów regionalnych pod hasłem „Mali odkrywcy w akcji - śladami Koziołka Matołka”. Warsztaty miały charakter interdyscyplinarny i obejmowały cykl zajęć edukacyjnych: czytelniczych, krajoznawczych oraz plastycznych inspirowanych postacią Koziołka Matołka - głównego bohatera książek autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.  Podczas zajęć czytelniczych zatytułowanych „Spotkania z książką i Koziołkiem Matołkiem” oraz zajęć krajoznawczych pn. „Śladami Koziołka Matołka” dzieci poznały postać  Koziołka Matołka, trasę jego wędrówek oraz przeżyte przygody. Najciekawsze z nich zilustrowane zostały podczas zajęć plastycznych, a obejrzeć je można w naszej galerii. Kolejnym punktem naszych warsztatów będzie wycieczka do „Koziego Grodu” - Lublina oraz do Pacanowa. Udział w warsztatach zawdzięczamy koordynatorom naszego projektu z Banku Paribas O/Łęczna: pani Ewie Sielanko, panu Konradowi Majewskiemu oraz panu Dariuszowi Malickiemu, którym w imieniu uczestników projektu - dzieci z naszej świetlicy składamy serdeczne podziękowania.

24 czerwca br. dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Krzesimowie oraz uczniowie klas II i III  uczestniczyli w wycieczce do „Koziego Grodu” - Lublina. Spacerując po  Starym Mieście, w towarzystwie bardzo miłej pani przewodnik, dzieci poznały historię miasta i legendy z nią związane: „O Czarciej Łapie”, „O koziołku w herbie”, „O koguciku na Wieży Trynitarskiej”, „O śnie Leszka Czarnego” oraz „O kamieniu nieszczęścia”. Poznały również odpowiedź na nurtujące je pytania: dlaczego  Lublin nazywany jest „Kozim Grodem”, jak koziołek znalazł się w herbie Lublina i czy lubelski koziołek ma coś wspólnego Koziołkiem Matołkiem. Opiekę nad uczestnikami wycieczki, za którą serdecznie dziękujemy,  sprawowały panie: Alicja Majewska, Anna Płonka, Małgorzata Sowińska, Katarzyna Adamiak oraz Zofia Talarek. Wycieczka realizowana była w ramach projektu warsztatów regionalnych pod hasłem „Mali odkrywcy w akcji - śladami Koziołka Matołka” sponsorowanego przez  Fundację Banku Paribas  w Warszawie.

Wycieczka do Pacanowa, która z udziałem dzieci z naszej świetlicy odbyła się 28 czerwca 2014r., była kulminacyjnym punktem projektu warsztatów regionalnych pod hasłem „Mali odkrywcy w akcji - śladami Koziołka Matołka”. W podróż do Pacanowa wybraliśmy się, aby móc zweryfikować zdobytą podczas warsztatów wiedzę,  a przede wszystkim spotkać się z bajkową postacią Koziołka Matołka. Wprawdzie samego Koziołka Matołka nie spotkaliśmy, ale jego obecność mogliśmy zauważyć niemalże wszędzie: na Rynku w Pacanowie, na szyldach reklamowych, skrzynkach pocztowych, no i oczywiście w Europejskim Centrum Bajek, gdzie poza koziołkiem spotkaliśmy bajkowe postaci z wielu innych ulubionych bajek. W ten bajkowy i kolorowy świat przeniosła nas wystawa „Bajkowy świat” utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy, podczas której szukając bajkowych stworów, mogliśmy podróżować po Europie, zwiedzić kosmos, podziemną kopalnię i dno oceanu, znaleźć się w czarodziejskim ogrodzie pełnym niezwykłych dźwięków i kolorów. Po tej bajkowej krainie dziecięcej wyobraźni prowadzili nas niezwykli przewodnicy Dzwoneczek, Czerwony Kapturek oraz Królewna Śnieżka. Wolny czas spędziliśmy w położonym wokół ECB kompleksie tematycznych ogrodów, gdzie największą atrakcją dla dzieci okazała się zagroda z kozami oraz pomnik „Kota w czerwonych butach”. W Europejskim Centrum Bajek w Pacanowie uczestniczyliśmy również w zajęciach  animacyjnych pełnych dobrej zabawy i humoru, a na zakończenie w kinie „Szkatułka” obejrzeliśmy film „Madagaskar 3”. Wycieczka do Pacanowa była wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych uczestników naszej wycieczki. Odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Banku Paribas w Warszawie oraz dofinansowaniu jakie otrzymaliśmy od CBM POLSKA – Jacków, za co w imieniu wszystkich uczestników wycieczki składamy serdeczne podziękowanie.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego