Stowarzyszenie Pomocy Szkole Krzesimów

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

                      VII BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

   

  30 listopada 2019 roku w Remizie Strażackiej w Krzesimowie Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Krzesimowie zorganizowali „VII BIESIADĘ TANECZNĄ DLA SENIORÓW i PRZYJACIÓŁ SZKOŁY”. Zaproszenie na BIESIADĘ, poza seniorami, sympatykami szkoły i naszego stowarzyszenia przyjęli nasi specjalni goście: pani Magdalena Wójcik - Wójt Gminy Mełgiew, pani Anna Dygulska - Sekretarz Gminy Mełgiew, proboszcz parafii Mełgiew ks. kanonik Dariusz Moczulewski oraz pan Janusz Oleszek - przewodniczący Rady Gminy Mełgiew. W spotkaniu uczestniczyli również nasi przyjaciele z Domu Pomocy Społecznej w Krzesimowie z panią dyrektor Anną Wójcik na czele. Spotkanie rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Krzesimowie oraz zespół instrumentalno - wokalny ze Szkoły Podstawowej w Mełgwi pod kierunkiem pana Andrzeja Mędzelewskiego. Dla naszych gości młodzież przygotowała sentymentalną wiązankę pieśni patriotycznych i biesiadnych. Wśród młodych instrumentalistów była uczennica naszej szkoły Natalka Adamiak, grająca na gitarze klasycznej oraz Michał Ścirka absolwent Szkoły Podstawowej w Mełgwi, który zachwycił obecnych przepiękną grą na akordeonie. Następnie wysłuchaliśmy wzruszającej pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru szkolnego, który do występu przygotowała pani Ewa Bieniek. Na zakończenie części artystycznej zobaczyliśmy pokaz tańca towarzyskiego rumby, tanga i walca angielskiego w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po pokazie wykonanym z dużą gracją i wdziękiem, do walca wiedeńskiego młodzież zaprosiła obecnych na sali gości, co stało się niezapomnianym „hitem wieczoru”. Do pokazu tanecznego uczniów przygotował pan Zbigniew Karski. Podczas BIESIADY, tradycyjnie jak co roku,  odbył się konkurs kulinarny dla naszych seniorek na najsmaczniejsze „drożdżowe smakołyki”. Do konkursu stanęło osiem pań. Pięcioosobowa komisja konkursowa po degustacji wszystkich wypieków, wyłoniła zwyciężczynie konkursu, którymi zostały dwie panie: pani Wacława Wawszczak oraz pani Halina Piłat. Podziękowania i symboliczne upominki od organizatorów otrzymały również pozostałe panie, ponieważ wszystkie „drożdżowe smakołyki” były przepyszne, a komisja konkursowa nie zawsze jednogłośna. Po części artystycznej rozpoczęła się potańcówka. Gości bawił zespół „Massimo” pana Piotra Najdy. W rodzinnej atmosferze, przy polskich szlagierach oraz poczęstunku przygotowanym przez panie ze Stowarzyszenia i Rady Rodziców bawiono się długo i wesoło.
Organizatorzy imprezy dziękuję serdecznie wszystkim tym, dzięki którym „VII Biesiada Taneczna dla Seniorów i Przyjaciół szkoły” okazała się niezwykle pięknym wydarzeniem. Dziękujemy rozśpiewanej młodzieży z Mełgwi i Krzesimowa oraz panu Andrzejowi Mędzelewskiemu za wspaniały koncert. Dziękujemy pani Ewie Bieniek za przygotowanie do występu chóru szkolnego. Dziękujemy panu Zbyszkowi Karskiemu za przygotowanie uczniów do pokazu tanecznego. Dziękujemy pani Wioli Szczęśniak za przeprowadzenie konkursu kulinarnego. Dziękujemy naszym paniom ze Stowarzyszenia i Rady Rodziców za przygotowanie poczęstunku i wspaniałą opiekę nad naszymi gośćmi, w szczególności: pani Annie Kosiarskiej, pani Teresce Białeckiej - Patrzale, pani Ewie Gadzale, pani Sylwii Wawrzyńczyk, pani Anecie Jemielnik, pani Dorocie Kotarskiej, pani Ani Czarnocie, pani Krysi Żmudzie, pani Emilii Jakubiak, pani  Ani Serendzie oraz pani Żanecie Tworóg. Dziękujemy naszym sponsorom Państwu Grelom oraz pani Grażynce i Łukaszowi Latałom. Dziękujemy także naszym seniorom, przyjaciołom szkoły i zaproszonym gościom za to, że nas nie zawiedli i po raz kolejny chcieli razem z nami spędzić ten przemiły, andrzejkowy wieczór. Jako główny organizator BIESIADY dziękuję również pani dyrektor Magdalenie Mazurek - Ścirka za wsparcie i wszelką okazaną pomoc, bez której organizacja tak dużej imprezy byłaby niemożliwa.
„VII BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY” odbyła się w ramach realizowanego przez  Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi”  w Krzesimowie  zadania publicznego pt. „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych poprzez integrację i zaspakajanie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców Gminy Mełgiew”, dofinansowanego ze środków Gminy Mełgiew. Za dofinansowanie zadania bardzo dziękujemy.
Tekst: Zofia Talarek, zdjęcia: Monika Woźniak - Gołąb

WYJAZD EDUKACYJNY DO POLESKIEGO PN

Polska złota jesień to najlepszy czas na spacery i obcowanie z naturą, która szczególnie o tej porze roku czaruje nas ciepłym słońcem i niezwykłymi kolorami otaczającej nas przyrody. Korzystając z tak pięknej pogody, uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Krzesimowie oraz Szkoły Podstawowej w Mełgwi udali się na wspólną wyprawę do Poleskiego PN. W Urszulinie, w Ośrodku Dydaktyczno -Administracyjnym Poleskiego PN obejrzeliśmy film prezentujący przyrodę Poleskiego PN. Następnie zwiedziliśmy Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, który od wielu lat zajmuje się ochroną i reprodukcją tych niezwykłych zwierząt. Kolejnym punktem naszej wycieczki była piesza wyprawa wzdłuż ścieżki przyrodniczej „Dąb Dominik”. Spacerowaliśmy drogą leśną i kładkami do Jeziora Moszne.Po drodze poznawaliśmy różne typy lasów i torfowisk.  Dowiedzieliśmy się co to są torfianki i „spleja”, jak wygląda żurawina i bagno zwyczajne, gdzie buduje gniazdo bocian czarny i czym żywi się żuraw orazjakieinne zwierzętazamieszkują tą niezwykłą krainę.  Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Ośrodku Muzealnym Poleskiego PN w Starym Załuczu, gdziezgromadzono liczne eksponaty przyrodnicze oraz etnograficzne prezentujące dziedzictwo kulturowePolesia Zachodniego. Po obejrzeniu wystaw zwiedziliśmy ścieżkę „Żółwik”, przy którejzlokalizowano woliery dla ptaków, służące do czasowego przetrzymywania i rehabilitacji chorych i rannych zwierząt. Naszą wyprawę do Poleskiego PN zakończyliśmy przy ogniskuz kiełbaskami.Wyjazd edukacyjny do Poleskiego PN odbył się w ramach realizowanego przez nas zadania publicznego pt. „Młodzi dla przyrody” -edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży z terenu Gminy Mełgiew”.
Zdjęcia: Monika Woźniak - Gołąb i Zofia Talarek

"LUBELSKIE ZE SMAKIEM"

"LUBELSKIE ZE SMAKIEM" - pod takim hasłem 5 października 2019r. odbyła się wycieczka dla Pań z naszego stowarzyszenia, podczas której zwiedzając Lublin poznałyśmy historię lubelskich żydów, budowniczych i mieszkańców Lubelskiego Zamku oraz najcenniejsze zabytki Starego Miasta. Kolejnym punktem naszej wycieczki był udział w warsztatach kulinarnych„Lubelskie ze smakiem” prowadzonych  przez instruktora z ZDZ w Lublinie. Podczas warsztatów poznałyśmy wybrane produkty z „Listy lubelskich produktów regionalnych”, przygotowałyśmy forszmak po lubelsku oraz cebularze według dawnej żydowskiej receptury. Następnie udałyśmy się do Lubelskiego Browaru „Perła”, gdzie zwiedzając podziemia dawnego browaru,poznałyśmyjegohistorię oraz proces produkcji ismak świeżo warzonego piwa. Wycieczka „Lubelskie ze smakiem” odbyła się w ramach realizowanego zadania publicznego pt. „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych poprzez integrację i zaspakajanie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców Gminy Mełgiew”, dofinansowanego ze środków Gminy Mełgiew.

IX WIOSENNE SPOTKANIA EKOLOGICZNE - KRZESIMÓW 2019

W słoneczny czwartek - 6 czerwca 2019 r. na terenie DPS w Krzesimowie odbyły się IX Wiosenne Spotkania Ekologiczne. W imprezie udział wzięło około 160 osób, w tym uczniowie klas V-VIII reprezentujący wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Mełgiew, gimnazjaliści z ZS w Mełgwi, pracownicy i mieszkańcy DPS w Krzesimowie, strażacy z OSP wTrzeszkowicach, a także rodzice i nauczyciele. Spotkanie rozpoczęła gra terenowa pod hasłem „ZAGRAJMY W ZIELONE. PRZYRODĘ ZNAM, PODZIWIAM, CHRONIĘ”, podczas której  uczniowie, startując w zespołach 4,5 osobowych, na 20 punktach kontrolnych, rozwiązywali różnorodne zadania z zakresu przyrody, ekologii, terenoznawstwa, sprawdzali swoje umiejętności plastyczne i literackie, swoją wiedzę z zakresu ppoż. oraz udzielania pierwszej pomocy, a także swoją sprawność fizyczną i spostrzegawczość. Po grze terenowej odbył się pokaz mody ekologicznej. Spotkanie zakończyły zabawy integracyjne przygotowane przez pracowników DPS w Krzesimowie oraz smaczny poczęstunek.  Organizatorem IX Wiosennych Spotkań Ekologicznych poza Szkołą Podstawową w Krzesimowie było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie, realizujące zadanie publiczne pt.” Edukacja Ekologiczna dzieci i młodzieży z terenu Gminy Mełgiew”, dofinansowane przez Gminę Mełgiew.
Tekst: koordynator imprezy -Zofia Talarek
Zdjęcia: Monika Woźniak -Gołąb


Wycieczka do Lwowa

„Nie ma jak Lwów” wycieczka integracyjna do Lwowa - kolebki polskiej historii i kultury na wschodzie. Na wyjazd wybraliśmy Lwów z uwagi na to, że jest to miasto niezwykłe, pełne pięknych zabytków i historii, którą powinien poznać każdy Polak.  Spacerując uliczkami Lwowa poznaliśmy najpiękniejsze kościoły, cerkwie i katedry lwowskie, zwiedziliśmy dzielnicę ormiańską i żydowską, odwiedziliśmy polskie cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Specjalne miejsce w programie naszej wycieczki zajęła Opera Lwowska, gdzie w bajecznej scenerii teatru mogliśmy podziwiać spektakl opery „Madame Butterfly”, która zachwyciła wszystkich. Wracając ze Lwowa odwiedziliśmy Żółkiew, z niezwykle piękną kolegiatą św. Wawrzyńca. Wycieczka do Lwowa realizowana była w ramach zadania publicznego pt. „Nie ma jak Lwów - spotkania z kulturą i historią polską na wschodzie”, dofinasowanego z budżetu Gminy Mełgiew
Tekst: Zofia Talarek
Zdjęcia: Monika Woźniak - Gołąb


BAL ABSOLWENTA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KRZESIMOWIE

W 23 lutego 2019 roku drzwi Domu Weselnego „MENDELSON” otworzyły się dla licznie przybyłych Absolwentów i Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Krzesimowie. Na to spotkanie po latach z wielki entuzjazmem czekali wszyscy uczestnicy Balu. I nie zawiedli się. Dyrekcja Szkoły i Komitet Organizacyjny Balu w składzie: pani Zofia Talarek, pani Joanna Bochniarz, pani Żaneta Tworóg, pani Anna Kosiarska oraz pani Katarzyna Adamiak, uczynili wszystko aby uczestnicy Balu czuli się wyjątkowo. Gości powitały dyrektor szkoły -pani Magdalena Mazurek - Ścirka oraz nasze absolwentki, nauczycielom wręczono kwiaty, a pierwszy toast za zdrowie obecnych wzniósł pan Waldemar Woźniak. Duże zaciekawienie Absolwentów wzbudziła prezentacja multimedialna przedstawiająca w możliwie chronologiczny sposób wybrane klasy, wychowawców oraz najlepiej zapamiętane wydarzenia z życia szkoły bale przebierańców, dyskoteki i wycieczki szkolne. Udostępniono kroniki klasowe, w których Absolwenci, z uśmiechem na twarzy odszukiwali zdjęć  i informacji o swoich klasach. Jednak największym przeżyciem dla Absolwentów było spotkanie z dawnymi nauczycielami i wychowawcami, które u niejednej z pań wycisnęło z oczu łzy wzruszenia (panowie tylko udawali niewzruszonych).
O wspaniałą atmosferę balu zadbał również DJ Maldini, któremu dziękujemy za świetną muzykę. Dziękujemy właścicielom Domu Weselnego „Mendelson” za wspaniałą gościnę. Największe podziękowanie kierujemy do wszystkich Nauczycieli i naszych Absolwentów 3
0 +, którzy zachcieli się
z nami spotkać i razem bawić. Dziękujemy, za to, że byliście z nami i dostarczyliście nam wielu niezapomnianych wzruszeń.
Tekst: Zofia Talarek
Zdjęcia: Monika Woźniak -Gołąb


VI BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW

   W czwartek 28 listopada w Remizie Strażackiej w Krzesimowie odbyła się VI BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW. Organizatorem Biesiady było Stowarzyszenie „Pomocy szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Krzesimowie. Zaproszenie na Biesiadę poza seniorami i sympatykami naszego stowarzyszenia przyjęła pani Magdalena Wójcik -Wójt Gminy Mełgiew oraz proboszcz parafii Mełgiew ks. kanonik Dariusz Moczulewski.
   Spotkanie rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Krzesimowie oraz zespół wokalno-muzyczny z ZS w Mełgwi pod kierunkiem pana Andrzeja Mędzelewskiego. Po części artystycznej i poczęstunku rozpoczęła się zabawa. Do tańca przygrywał zespół „Massimo" pana Piotra Najdy z sympatyczną wokalistką panią Kasią. Mimo, że na zdjęciach tego nie widać, proszę nam wierzyć, że seniorzy bawili się długo i doskonale. Największą furorę wśród tancerzy zrobił 92 letni pan Jan, który w tańcu ze „starszą młodzieżą” świetnie sobie radził. Podczas biesiady, tradycyjnie podsumowano konkurs dla naszych seniorek na „drożdżowe smakołyki”.
   Organizatorzy imprezy dziękuję serdecznie wszystkim tym, dzięki którym „VI Biesiada Taneczna dla Seniorów” okazała się niezwykłym i pięknym wydarzeniem. Dziękujemy dzieciom, młodzieży, nauczycielom z Mełgwi i Krzesimowa, w szczególności panu Andrzejowi Mędzelewskiemu za wspaniały koncert. Dziękujemy pani Kasi za piękną dekorację, pani Monice za wspaniałe upominki dla seniorów. Dziękujemy naszym paniom ze Stowarzyszenia i Rady Rodziców: pani Ani, pani Teresce, pani Anetce, pani Dorocie, pani Sylwii, pani Ewie, pani Żanecie, pani Emilce oraz pani Krysi za przygotowanie poczęstunku i wspaniałą opiekę nad naszymi gośćmi. Dziękujemy seniorom i zaproszonym gościom za to, że nas nie zawiedli i chcieli razem z nami spędzić ten przemiły, andrzejkowy wieczór.
   VI BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW odbyła się w ramach realizowanego przez nasze stowarzyszenie zadania publicznego pt. „Aktywizacja kobiet w środowisku wiejskim” dofinasowanego ze środków Gminy Mełgiew.
Tekst: Zofia Talarek
Zdjęcia: Monika Woźniak-Gołąb


WYCIECZKA DO WARSZAWY SZLAKIEM BOHATERÓW ”KAMIENI NA SZANIEC”

„Kamienie na szaniec” to opowieść o trudnych dla mieszkańców Warszawy czasach II wojny światowej, to opowieść o Szarych Szeregach, o wspaniałej przyjaźni Alka, Zośki i Rudego, o czasach bohaterstwa i grozy, o ludziach, którzy swą młodość i życie poświęcili dla ojczyzny. Wycieczka, w której 25 października 2018r. uczestniczyli  uczniowie klasy VI, VII i VIII, miała za zadanie przybliżyć uczniom ideały kierujące młodymi ludźmi podczas wojny, a także zapoznać uczniów z  konkretnymi miejscami związanymi z wydarzeniami opisanymi w książce. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie odwiedziliśmy kwatery Szarych Szeregów, a wśród nich mogiły autora „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego oraz głównych bohaterów książki: Jana Bytnara, ps. „Rudy”, Macieja Dawidowskiego, ps. „Alek”, Tadeusza Zawadzkiego, ps. „Zośka” oraz Stanisława Broniewskiego, ps. „Orsza”, naczelnika Szarych Szeregów, dowódcy Akcji pod Arsenałem. Korzystając z wizyty na Powązkach odwiedziliśmy również groby warszawskich powstańców, a także mogiły kilku sławnych osób zasłużonych dla naszego kraju. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Więzienia Pawiak, upamiętniające działalność więzienia „Pawiak” w czasie  okupacji niemieckiej  w latach 19391944. Następnie podczas szybkiego przejazdu ulicami Warszawy zobaczyliśmy Arsenał,  Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Po dotarciu na aleję Szucha odwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa znajdujące się w dawnej siedzibie Gestapo, gdzie przesłuchiwano więźniów Pawiaka i innych więzień dystryktu warszawskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, będącego hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za Warszaw i wolną Polskę w 1944 roku.
W tym niezwykłym miejscu, za pomocą obrazu, światła i dźwięku przybliżono zwiedzającym obraz  okupowanej Warszawy, bezsilną i bohaterską walkę powstańców oraz terror tamtych czasów.  Wizyta w Muzeum zrobiła na nas wielkie wrażenie. Utwierdziła nas w przekonaniu, że choć powstanie skończyło się klęską i ogromnymi stratami dla Polski to powinniśmy być dumni z powstańców, którzy w tych trudnych czasach umieli się  zorganizować i heroicznie walczyć o naszą narodową wolność.
Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu edukacyjnego "Niepodległa łączy pokolenia” związanego z obchodzonym w tym roku „100-leciem Niepodległości”.


 

11 LISTOPADA DZIEŃ RADOSCI Z WOLNEJ POLSKI


„11 listopada dzień radości  z wolnej Polski” pod takim wspólnym tytułem dla uczniów naszej szkoły,  z okazji 100-lecia Niepodległości zorganizowaliśmy konkursy o tematyce patriotycznej. Konkursy odbyły się w pięciu kategoriach tematycznych:
1. Konkurs plastyczny dla uczniów klas II i IV pod hasłem „Bajeczne dzieje polski.”
2. Konkurs plastyczny dla uczniów klas „0”, I i II pod hasłem „Laurka dla Niepodległej”.
3. Konkurs plastyczno -  literacki dla klas V i VI pod hasłem „Pocztówka dla Niepodległej”.
4. Konkurs historyczo-literacki dla uczniów klas  VII i VIII pod hasłem „Świadkowie historii w mojej rodzinie”
5. konkurs plastyczno -literacki dla uczniów klas  VII i VIII pod hasłem „Ojcowie Niepodległości”. Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu odbyło się 16 października. W dniu tym szkoła nasza włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego czytania”, podczas której uczniowie klas młodszych i zaproszeni goście czytali legendy związane z początkiem powstania państwa polskiego. Podsumowanie pozostałych konkursów, wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 9 listopada 2018r. podczas uroczystości Święta Szkoły połączonej z obchodami 100-lecia Niepodległości.

WYJAZD SZKOLENIOWO -INTEGRACYJNY DO „SIEDLISKA MAŁGORZATY”

Koniec roku szkolnego i okres wakacyjny to najlepszy czas na kolejny wspólny wyjazd. Odbył się on
26 czerwca, a miejscem docelowym naszego wyjazdu było „Siedlisko Małgorzaty” w Cholewiance, położonej w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. „Siedlisko Małgorzaty” to przykład wzorowo prowadzonej zagrody edukacyjnej, gdzie w stylowo urządzonym ekomuzeum obywają się warsztaty regionalne i zajęcia plastyczne promujące kulturę i tradycję ziemi kazimierskiej. Po zwiedzeniu zagrody oraz zapoznaniu się z ofertą edukacyjną Siedliska, panie z naszego stowarzyszenia wzięły udział w warsztatach regionalnych, podczas których uczyły się tkać na krosnach, a także poznawały tradycyjny sposób wykonywania kwiatów i bukietów
z suszonych ziół, traw i zbóż. Niespodzianką dla wszystkich uczestniczek wyjazdu był udział w zajęciach kreatywnych, podczas których z foamiranu robiłyśmy „makowe broszki”. Te niebywale realistyczne kwiaty zawładnęły naszymi sercami i dlatego towarzyszyły nam do końca naszego wyjazdu.
Warsztaty poprowadzone były przez właścicielkę siedliska - panią Małgorzatę Urban oraz panią Urszulę Wojtalik - Sarnecką z Kazimierskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Po opuszczeniu Cholewianki udaliśmy się do Kazimierza Dolnego, aby po raz kolejny, tym razem pod okiem czarującej pani przewodnik, odkryć niepoznane dotąd tajemnice tego uroczego miasteczka. Oczarowane „Siedliskiem Małgorzaty”, panią przewodnik i Kazimierzem Dolnym, wypoczęte i zrelaksowane pod wieczór wróciłyśmy do swoich domów.
Wyjazd szkoleniowo - integracyjny odbył się w ramach realizowanego zadania publicznego pt. „Aktywizacja kobiet w środowisku wiejskim - podejmowanie działań służących aktywizacji członków stowarzyszenia do uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności”, dofinasowanego ze środków Gminy Mełgiew.

Tekst:  Prezes Stowarzyszenia „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie -Zofia Talarek
Zdjęcia -Zofia Talarek


VIII WIOSENNE SPOTKANIA EKOLOGICZNE - KRZESIMÓW 2018

VIII Wiosenne Spotkania Ekologiczne  to kolejna impreza ekologiczna realizowana wspólnie ze Szkołą Podstawową w Krzesimowie. Odbyła się one 13 czerwca  2018 roku . Wzięło w niej udział około 150 osób w tym: uczniowie Szkół Podstawowych z Krępca, Mełgwi, Jackowa, Dominowa i Krzesimowa, harcerze z Mełgiewskiej Drużyny „Regnum”, młodzież ze SOS-W w Świdniku, a także rodzice
i nauczyciele. Po powitaniu uczestników imprezy przez koordynatora spotkania -panią Zofię Talarek rozpoczęła się gra terenowa pod hasłem „ZAGRAJMY W ZIELONE. PRZYRODĘ ZNAM, PODZIWIAM, CHRONIĘ”, podczas której uczniowie na 20 punktach kontrolnych, startując w zespołach 4,5 osobowych, rozwiązywali różnorodne zadania z zakresu przyrody, ekologii, terenoznawstwa, s
prawdzali swoje umiejętności plastyczne i literackie, swoją wiedzę z zakresu ppoż. oraz udzielania pierwszej pomocy, a także swoją sprawność fizyczną i spostrzegawczość. Po grze terenowej odbył się pokaz strojów ekologicznych, przygotowanych samodzielnie przez uczestników imprezy.  zakończenie spotkania przedstawiono wyniki gry terenowej, wręczono nagrody i podziękowania. Zmagania uczniów, starania nauczycieli oraz wysiłek organizatorów docenił, obecny na spotkaniu Wójt Gminy Mełgiew - pan Ryszard Podlodowski. Fundatorem nagród dla uczestników gry terenowej była Gmina Mełgiew oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Sponsorem poczęstunku dla uczestników spotkania była Gmina Mełgiew oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krzesimowie.    
VIII Wiosenne Spotkania Ekologiczne odbyły się w ramach realizowanego zadania publicznego pt. „Młodzi dla przyrody. Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży z terenu Gminy Mełgiew”.
Tekst: koordynator spotkania -Zofia Talarek
Zdjęcia: Monika Woźniak -Gołąb i Zofia TalarekV BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW

16 listopada w Remizie Strażackiej w Krzesimowie odbyła się „V Biesiada taneczna dla seniorów”, której organizatorem było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi”  w Krzesimowie oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Krzesimowie.
W biesiadzie uczestniczyło około 90 osób - głównie seniorów z Krzesimowa i pobliskich wsi. Zaproszenie na spotkanie przyjęli również: Wójt Gminy Mełgiew pan Ryszard Podlodowski z małżonką, zastępca Wójta - pani Elżbieta Korbus, Przewodniczący Rady Gminy - pan Janusz Oleszek, pani Anna Pytka – Radna Gminy Mełgiew i Prezeska Stowarzyszenia „Razem dla Krzesimowa” oraz sołtyski z zaprzyjaźnionych wsi.
Biesiadę  rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły oraz młodzież z Zespołu Szkół w Mełgwi pod kierunkiem pani Wioli Szczęśniak oraz pana Andrzeja Mędzelewskiego. Następnie wysłuchaliśmy dwóch utworów muzycznych zagranych na keyboardzie przez uczennicę naszej szkoły Wioletkę  Masiukiewicz. Na zakończenie części artystycznej, w tańcu nowoczesnym, wystąpił zespół taneczny prowadzony przez panią Alicję Majewską. Podczas biesiady odbył się konkurs dla naszych seniorek na najsmaczniejsze „drożdżowe smakołyki”. Do konkursu stanęło 16 pań. Pięcioosobowa komisja konkursowa,  po degustacji wszystkich wypieków, wyłoniła zwyciężczynie konkursu, którym nagrody osobiście wręczył pan Wójt w towarzystwie pozostałych członków komisji. Gości bawił zespół Massimo pana Piotra Najdy z sympatyczną wokalistką panią Kasią. W rodzinnej atmosferze, przy polskich szlagierach oraz poczęstunku przygotowanym przez organizatorów bawiono się długo i wesoło.
Ta niezwykła impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Dziękujemy pani Wioli Szczęśniak, panu Andrzejowi Mędzelewskiemu oraz pani Alicji Majewskiej za przygotowanie części artystycznej, pani Kasi za piękną dekorację. Dziękujemy paniom ze Stowarzyszenia Pomocy Szkole i Rady Rodziców za przygotowanie poczęstunku, miłą atmosferę i wspaniałą opiekę nad naszymi gośćmi. Dziękujemy naszym sponsorom: pani Grażynce Latale oraz właścicielom Piekarni Grela w Mełgwi. Dziękujemy również pani Dyrektor  Magdalenie Mazurek - Ścirka za wszelką okazaną pomoc i życzliwe wsparcie. W szczególności zaś dziękujemy naszym gościom oraz wszystkim SENIOROM, którzy po raz kolejny zaszczycili nas swoją obecnością i zechcieli razem z nami spędzić ten niezwykły wieczór.

WARSZTATY SZYDEŁKOWANIA

„Podstawy szydełkowania” to kolejne warsztaty rękodzieła zorganizowane dla naszych uczniów. Aby zachęcić młodych kursantów do tego czasochłonnego zajęcia, na wstępie odbyła się prezentacja wyrobów wykonanych na szydełku przez panie prowadzące oraz panią Lidię Weremko. Po prezentacji rozpoczęto naukę trzymania szydełka i robienia łańcuszka, a potem przyszedł czas na tworzenie prostych aplikacji z łańcuszków i półsłupków. Większość z naszych kursantów szydełko w ręce trzymało po raz pierwszy w życiu, początki były trudne ale efekt, który poznamy za kilka tygodni na pewno zachwyci wszystkich. Szydełkowanie, o czym przekonali się nasi kursanci (poza dziewczętami był jeden chłopiec), pozwala wyrazić swoją kreatywność i pełni funkcję relaksującą,  dostarcza dużo radości oraz uczy zręczności i dokładności. Mamy nadzieję, ze warsztaty szydełkowania rozbudzą w naszych kursantach pasję do robótek ręcznych, podczas których poza wykonaniem czegoś praktycznego, można się odprężyć i na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego. Warsztaty prowadziły: pani Monika Woźniak- Gołąb oraz pani Joanna Bochniarz.


WARSZTATY RĘKODZIEŁA -KWIATY Z WIÓRKÓW OSIKOWYCH

To kolejne warsztaty, w jakich uczestniczyły uczennice naszej szkoły. Tym razem, pod kierunkiem osób prowadzących: pani Moniki Woźniak - Gołąb oraz pani Beatki Pitek, uczestniczki warsztatów z osikowych wiórków wyczarowały bajeczne kwiatki.  Udział w takich warsztatach, o czym zapewniają twórcy „OSIKOWEJ DOLINY”, to doskonała forma nauki tradycji, rękodzieła i ekologii, to również fantastyczna zabawa rozwijająca kreatywność, zdolności manualne i artystyczne. Kolejne warsztaty za tydzień w środę. ZAPRASZAMY.

WARSZTATY MALOWANIA NA SZKLE

„Warsztatami malowania na szkle” rozpoczęliśmy cykl warsztatów rękodzieła, jakie odbywać się będą w Szkole  Podstawowej w Krzesimowie z okazji obchodzonych jesienią SZKOLNYCH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO. Malowanie na szkle to bardzo stara sztuka, którą od lat wykorzystuje się do zdobienia szkła użytkowego i ozdobnego. Malowane witraże to ciekawa i stosunkowo prosta alternatywa dla profesjonalnych witraży ze szkła. Są piękną ozdobą mieszkania, mogą być efektownym prezentem dla bliskiej osoby lub ciekawym ćwiczeniem manualnym - o czym przekonały się uczestniczki naszych warsztatów. Warsztaty prowadziła pani Monika Woźniak -Gołąb. Warsztaty adresowane są do dzieci i młodzieży, ale uczestniczyć w nich mogą także osoby dorosłe. Kolejne warsztaty, na których wykonywać będziemy kwiaty z wiórek osikowych, odbędą się w środę 11 października. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych.POZNAJEMY DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU

"POZNAJEMY DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU” -pod takim tytułem Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowało warsztaty regionalne dla dzieci i młodzieży lubelskich szkół. 26 września muzeum odwiedzili uczniowie klas I-IV, którzy wędrując od chaty do chaty, pracując we młynie, kuźni i okólniku poznali warunki życia mieszkańców dawnej lubelskiej wsi. Zaangażowani czynnie w poszczególnie zajęcia rzemieślnicze, gospodarskie czy obrzędowe dzieci dowiedziały się jak dawniej młynarz mielił mąkę, jak prano odzież, tkano na krosnach, wypiekano chleb i podpłomyki, jak z łuskanego prosa otrzymywano kaszę jaglaną oraz dlaczego drewniane łyżki są zdrowsze od metalowych. Poznały również proces powstawania ikon będących główną ozdobą cerkwi. 27 września Muzeum Wsi Lubelskiej odwiedzili uczniowie klas V-VII, którzy podczas swojej wizyty w muzeum wędrowali „śladami ginących zawodów i umiejętności”. Spotykając się z rzemieślnikami i wykonawcami różnych zawodów poznali tradycyjną technologię tkania na krosnach, młócenia zboża cepem, wytwarzania garnków z gliny, pokrywania dachu słomą oraz wytwarzania sznurka u powroźnika. Podczas wizyt w „prowincjonalnym miasteczku” odwiedzili remizę strażacką, gdzie dowiedzieli się jak dawniej gaszono pożar. Najodważniejsi z naszych uczniów skorzystali z usług fryzjera w dawnym zakładzie fryzjerskim. Spotkanie w muzeum zakończyło się wizytą w dawnej wiejskiej szkole, gdzie po czujnym okiem pani nauczycielki uczniowie mogli spróbować pisania piórem ze stalówką.


SZKOLNE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

„SZKOLNE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO”-  to kolejny projekt jaki realizujemy wspólnie ze Szkołą Podstawowa w Krzesimowie.  Jego  realizacja związana jest z obchodami 700-lecia Mełgwi i jest podyktowana społecznym zapotrzebowaniem na realizację takiego działania w szkole, wspólnie z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. W ramach projektu odbędzie się cykl wycieczek edukacyjnych, warsztatów, konkursów i spotkań regionalnych, dzięki którym uczniowie wzbogacą swoją wiedzę na temat lubelskiej wsi, Gminy Mełgiew i naszego regionu. Edukacja regionalna, jaką chcemy zaproponować uczniom naszej szkoły, ma za zadanie rozwinąć zainteresowania dzieci i młodzieży swoim miejscem zamieszkania, ukazać jego historię i związane z nią dziedzictwo kulturowe, a także przygotować młode pokolenie do uczestnictwa w kulturze regionu, współtworzenia jego oblicza i przejmowania odpowiedzialności za jego losy. Do udziału w projekcie, poza uczniami naszej szkoły, zaprosimy również dzieci z innych szkół, rodziców, a także lokalnych twórców ludowych i działaczy. Projekt realizowany jest w ramach zadania publicznego pt. „Szkolne Dni Dziedzictwa Kulturowego” – warsztaty oraz spotkania regionalne organizowane z okazji 700-lecia Mełgwi, dofinansowanego ze środków Gminy Mełgiew. Szczegóły na: plakacie1 i plakacie2.


„VII WIOSENNE SPOTKANIA EKOLOGICZNE  - KRZESIMÓW 2017”

VII Wiosenne Spotkania Ekologiczne to kolejna impreza, która zrealizowaliśmy wspólnie ze Szkołą Podstawową w Krzesimowie.  Odbyły się one 8 czerwca 2017r. W imprezie udział wzięło około 120 osób w tym: uczniowie Szkół Podstawowych z Krępca,  Mełgwi i Krzesimowa, młodzież ze SOS-W w Świdniku, uczniowie Gimnazjum w Mełgwi, a także rodzice i nauczyciele.  Po powitaniu uczestników imprezy przez panią dyrektor - Magdalenę Mazurek - Ścirkę rozpoczęła się gra terenowa pod hasłem „ZAGRAJMY W ZIELONE. PRZYRODĘ ZNAM, PODZIWIAM, CHRONIĘ!”, podczas której uczniowie na 15 punktach kontrolnych, starując w zespołach 4 - 5 osobowych, rozwiązywali różnorodne zadania z zakresu przyrody, ekologii, terenoznawstwa. Sprawdzali swoje umiejętności plastyczne i literackie, swoją wiedzę z zakresu ppoż. oraz udzielania pierwszej pomocy, a także swoją sprawność fizyczną, celność i spostrzegawczość.  Po grze terenowej odbył się pokaz strojów ekologicznych, przygotowanych samodzielnie przez uczestników imprezy. Spotkanie zakończył mecz towarzyski w piłkę nożną oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na zakończenie spotkania przedstawiono wyniki gry terenowej, wręczono nagrody i podziękowania. Zmagania uczniów, starania nauczycieli oraz wysiłek organizatorów wysoko docenił, obecny na spotkaniu Wójt Gminy Mełgiew -  pan Ryszard Podlodowski. Uścisk dłoni pana Wójta oraz pani Dyrektor dla wielu osób, oczywiście poza nagrodą i podziękowaniem,  był bezcenny. Sponsorem nagród dla uczestników gry terenowej był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Gmina Mełgiew, która dofinansowała realizowane przez nas zadanie publiczne pod tytułem „Młodzi dla przyrody. Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży z terenu Gminy Mełgiew”.
Tekst koordynator spotkania -Zofia Talarek
Zdjęcia: Zofia Talarek, Monika Woźniak -Gołąb i Zbigniew Karski


IV BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW

23 lutego - tradycyjnie w „Tłusty czwartek”, w Remizie Strażackiej w Krzesimowie, odbyła się
IV „Biesiada taneczna dla seniorów”. Głównymi organizatorami spotkania było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie oraz Rada Rodziców  Szkoły Podstawowej w Krzesimowie. W biesiadzie uczestniczyło około 80 osób - głównie seniorów z Krzesimowa i pobliskich wsi. Zaproszenie na spotkanie przyjęli: Wójt Gminy Mełgiew pan Ryszard Podlodowski, zastępca Wójta pani  Elżbieta Korbus, proboszcz parafii ksiądz Dariusz Moczulewski, pani Anna Pytka – Radna Gminy Mełgiew i Prezeska Stowarzyszenia „Razem dla Krzesimowa”, oraz sołtyski z zaprzyjaźnionych wsi.  Biesiadę  rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie, którą zakończył wspaniały koncert piosenek biesiadnych przygotowany przez zespół muzyczny z  Zespołu Szkół w Mełgwi oraz uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem pana Andrzeja
Mędzelewskiego. Prawdziwą niespodzianką dla wszystkich obecnych był udział w koncercie pana Wójta Ryszarda Podlodowskiego, grającego w zespole z młodzieżą na gitarze klasycznej.  
Z uwagi na „Tłusty czwartek”, podczas biesiady odbył się konkurs na najsmaczniejsze pączki, róże i faworki przygotowane przez nasze seniorki. W konkursie tym udział wzięło 14 pań. Pięcioosobowa komisja, która podjęła się oceny miała wyjątkowo trudne zadanie. Po degustacji wszystkich słodkości wyłoniono zwyciężczynie konkursu, którym nagrody osobiście wręczyli: pan Wójt oraz ksiądz proboszcz. Gości bawił zespół Massimo pana Piotra Najdy z sympatyczną wokalistką panią Kasią.
W rodzinnej atmosferze, przy polskich szlagierach oraz poczęstunku przygotowanym przez organizatorów bawiono się długo i wesoło.
Ta niezwykła impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Dziękujemy pani Wioli Szczęśniak, pani Ewie Bieniek oraz panu Andrzejowi Mędzelewskiemu za przygotowanie części artystycznej, pani Kasi za piękną dekorację, pani Monice za suweniry, pani Joasi za koordynowanie konkursu na najlepsze pączki, róże i faworki. Dziękujemy pani Dyrektor - Magdalenie Mazurek - Ścirka za wszelką okazaną pomoc i życzliwe wsparcie. Dziękujemy również paniom ze Stowarzyszenia Pomocy Szkole i Rady Rodziców, które pod „dowództwem” głównej szefowej - pani Anity przygotowały wspaniały poczęstunek. Dziękujemy naszym sponsorom - pani Grażynce Latale - właścicielce firmy cateringowej „Finezja” oraz właścicielom Piekarni Grela w Mełgwi. W szczególności zaś dziękujemy naszym gościom oraz wszystkim SENIOROM, którzy po raz kolejny zaszczycili nas swoją obecnością i zechcieli razem z nami spędzić ten niezwykły wieczór. Na kolejną V „Biesiadę taneczną dla seniorów” zapraszamy za rok - tradycyjnie w „Tłusty czwartek”.
                                                                                        Zofia Talarek -Prezes Stowarzyszenia „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie
Dokumentacja zdjęciowa - Zbigniew Karski

„KRZESIMOWSKIE WZGÓRZE – HISTORIA SKRYWANA W MURACH I ZIEMI”

Projekt edukacyjny pod hasłem „Krzesimowskie wzgórze – historia skrywana w murach i ziemi” to kolejne zadanie publiczne jakie udało nam się  zrealizować wspólnie ze Szkołą Podstawową im. „Jaworzniaków” w Krzesimowie i Gminą Mełgiew. Głównym celem zadania było wsparcie samorządu lokalnego w zapewnianiu stabilnej opieki nad zabytkami kultury i najważniejszymi miejscami pamięci narodowej znajdującymi się na terenie gminy. W ramach realizowanego zadania wydaliśmy trzy publikacje:
1.Broszurę pt. Śladami przeszłości Gminy Mełgiew. Zabytkowy zespół pałacowo - parkowy i Dolina Krzyży w Krzesimowie”.  
2. Folder pt.”Dolina Krzyży i Obóz NKWD i UB w Krzesimowie”.
3. Folder pt.”Ścieżka historyczno - przyrodnicza pn. „Krzesimowskie Wzgórze”.
Publikacje zostały wydane w nakładzie 1500 egzemplarzy każda i są dostępne bezpłatnie w UG w Mełgwi oraz w Szkole Podstawowej w Krzesimowie.
W ramach zadania udało nam się  również poprawić infrastrukturę ścieżki: wymieniliśmy dwie tablice oraz postawić nową tablicę z lokalizacją dawnego Obozu Pracy NKWD i UB w Krzesimowie.
Za pomoc w realizacji projektu dziękuję pani Monice Woźniak - Gołąb, pani Magdalenie Mazurek  -Ścirka oraz panu Grzegorzowi Chowickiemu za bezpłatne udostępnienie zdjęć do wydanych przez nas publikacji. Dziękuję również sponsorom: Gminie Mełgiew oraz Starostwu Powiatowemu w Świdniku za dofinansowanie realizacji zadania. Koordynator  zadania -Zofia Talarek.

VI WIOSENNE SPOTKANIA EKOLOGICZNE

17 czerwca 2016r. razem z DPS w Krzesimowie byliśmy współorganizatorami „VI Wiosennych Spotkań Ekologicznych – Krzesimów 2016”, które w tym roku połączone zostały z imprezą integracyjną pod hasłem „Dogonić motyle”. Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Świdnickiego - pan Dariusz Kołodziejczyk oraz Wójt Gminy Mełgiew - pan Ryszard Podlodowski. Głównym celem spotkania poza integracją osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną było kształtowanie nawyków kultury ekologicznej oraz zasad właściwego gospodarowania zasobami przyrody, a także promocja ścieżki historyczno - przyrodniczej pod nazwą „Krzesimowskie wzgórze”.
Impreza odbyła się w ramach zadania publicznego pt. „Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży z terenu Gminy Mełgiew”, dofinansowanego przez Gminę Mełgiew.
Więcej na stronie
Szkoły Podstawowej w Krzesimowie.

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY POD HASŁEM
„ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI NASZEJ GMINY - MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ”
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

      Konkurs zorganizowany został w ramach realizowanego przez nas zadania publicznego pt. „Krzesimowskie wzgórze - historia skrywana w murach i ziemi”. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Mełgiew  pan Ryszard Podlodowski. Głównym celem konkursu było szerzenie wiedzy na temat miejsc pamięci narodowej w naszej gminie, poznanie ich historii, ukazanie jakie znaczenie mają te miejsca dla naszej narodowej tożsamości, a także zwrócenie uwagi na konieczność otoczenia tych miejsc należytą opieką. Adresatem konkursu byli uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych oraz klas
I-III gimnazjum. Na konkurs wpłynęły 42 prace z Gimnazjum i 32 prace ze szkół podstawowych. Komisja Konkursowa w składzie: p. Halina Załoga, p. Monika Woźniak- Gołąb, p. Zofia Talarek oraz  
          p. Magdalena Mazurek- Ścirka (przewodnicząca komisji), doceniając wysoki poziom prac konkursowych postanowiła nagrodzić łącznie autorów 24 prac. Podsumowanie konkursu odbyło się 9 czerwca w ZS w Mełgwi,  podczas XXVI Ogólnopolskiego Zlotu „Jaworzniaków”.
Protokół z pracy komisji konkursowej znajduje się tutaj

II Międzyszkolnego Przeglądu Piosenki Ekologicznej oraz
III Powiatowego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem „Przyroda wokół nas”

  
Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie było współorganizatorem II Międzyszkolnego Przeglądu Piosenki Ekologicznej oraz  III Powiatowego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem „Przyroda wokół nas”. Obie imprezy zorganizowano w Szkole Podstawowej im. Jaworzniaków w Krzesimowie. Szczegóły znajdziesz tutaj.

III DOBROCZYNNA „BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW”

W „Tłusty czwartek”- 4 lutego, w Remizie Strażackiej w Krzesimowie, odbyła się III dobroczynna „Biesiada taneczna dla seniorów”. Głównymi organizatorami spotkania było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie oraz Rada Rodziców przy  Szkole Podstawowej w Krzesimowie. W biesiadzie uczestniczyło około 70 osób - głównie seniorów z Krzesimowa i pobliskich wsi. Zaproszenie na spotkanie przyjął również Wójt Gminy Mełgiew pan Ryszard Podlodowski.  Biesiadę  rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Spotkanie z dziatwą szkolną to dla naszych seniorów okazja do obejrzenia swoich kochanych wnucząt w niecodziennej roli - w roli aktorów, piosenkarzy i tancerzy. Gromkie brawa i owacje po występie to dowód, że starania dzieci sprawiły naszym seniorom ogromną radość.
   Tradycyjnie, z uwagi na „Tłusty czwartek”, podczas biesiady odbył się konkurs na najsmaczniejsze pączki, róże i faworki przygotowane przez nasze seniorki. W konkursie tym, specjalnie powołana w tym celu Komisja, postanowiła nagrodzić wszystkie uczestniczki konkursu. W rodzinnej atmosferze, przy piosenkach biesiadnych oraz domowych wypiekach i poczęstunku przygotowanym przez organizatorów bawiono się długo i wesoło. Ta niezwykła impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Dziękujemy paniom: Wioli Szczęśniak(montaż literacko –muzyczny), Alicji Majewskiej (zespół taneczny), Ewie Bieniek (chór szkolny) za przygotowanie części artystycznej, pani Mieci Radko za akompaniament na akordeonie oraz DJ-owi (debiutującej w tej roli pani dyrektor) za oprawę muzyczną, dzięki której spotkanie nasze miało niepowtarzalny klimat. Dziękujemy także paniom ze Stowarzyszenia i Rady Rodziców za przygotowanie wspaniałego poczęstunku i opiekę nad naszymi gośćmi – było super! W szczególności zaś dziękujemy wszystkim SENIOROM, którzy po raz kolejny zaszczycili nas swoją obecnością i zechcieli razem z nami spędzić ten miły wieczór.


WARSZTATY SZKOLENIOWE W „KRAINIE RUMIANKU”

27 czerwca najbardziej aktywni członkowie stowarzyszenia uczestniczyli  w wyjeździe szkoleniowo – integracyjnym do „Krainy Rumianku” w miejscowości Hołowno na Polesiu.
„Kraina Rumianku” to wioska tematyczna prowadzona przez Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Stowarzyszenie to prowadzi Ośrodek Edukacji Regionalnej, którego głównym celem poza organizacją wypoczynku w scenerii dawnej polskiej wsi jest edukacja dzieci, młodzieży  i dorosłych w kierunku poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tego mało znanego regionu. Naszą wizytę w „Krainie Rumianku” rozpoczęły warsztaty szkoleniowe pod hasłem „Aktywni żyją ciekawiej”, podczas których na przykładzie działalności Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego oraz bogatej oferty Ośrodka Regionalnego poznaliśmy różne formy aktywizacji mieszkańców wsi na rzecz środowiska lokalnego. Aby poznać bliżej ofertę „Krainy Rumianku” uczestniczyliśmy w warsztatach regionalnych pn. „Złociste kwiaty ”, podczas których poznaliśmy technikę wykonania kwiatów ze słomy oraz w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” zakończonych wypiekiem i degustacją wyśmienitych rogalików. Na zakończenie naszego pobytu w tym niezwykłym miejscu obejrzeliśmy spektakl zespołu obrzędowego Rumenok pt. „Szeptucha i czmut" w lokalnej rusińskiej gwarze. „Krainę Rumianku” opuściliśmy późnym popołudniem. Żal był odjeżdżać, bo miejsce to jest magiczne i pełne uroku, a gospodarze niezwykle gościnni. Na pewno znowu tu powrócimy -jesienią lub wiosną.
Mamy nadzieję, że udział w warsztatach szkoleniowych w tak niezwykłym miejscu nie tylko zintegruje członków naszego Stowarzyszenia ale również zachęci do bardziej aktywnego działania na rzecz środowiska lokalnego. Warsztaty szkoleniowe odbyły się w ramach projektu pn. „Aktywator zmian”. Dofinansowanie na realizację projektu zostało przyznane w ramach konkursu grantowego projektu "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO", którego operatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.


„AKTYWATOR ZMIAN”

Od 1maja 2015 roku Stowarzyszenie nasze przystąpiło do realizacji projektu pn. „Aktywator zmian”, którego celem będzie wzmocnienie potencjału merytorycznego i technicznego Stowarzyszenia niezbędnego do realizacji zadań statutowych. W ramach projektu realizowane będą dwa działania:
1. Wzmocnienie potencjału technicznego Stowarzyszenia.
Działanie to zrealizowane zostanie poprzez stworzenie w siedzibie Stowarzyszenia nowoczesnego stanowiska komputerowego z pełnym oprogramowaniem niezbędnego w codziennej pracy biurowej.
2.Wzmocnienie potencjału merytorycznego Stowarzyszenia.
Działanie to zostanie zrealizowane poprzez organizację wyjazdu szkoleniowo - integracyjnego dla wszystkich członków Stowarzyszenia. Szkolenie pod hasłem „Aktywni żyją ciekawiej” odbędzie się w  „W Krainie Rumianku” w miejscowości HOŁOWNO na Polesiu, a jego głównym celem poza zapoznaniem się z bogatą ofertą turystyczną „Krainy Rumianku” będzie poznanie pracy III sektora, w tym zdobycie cennych informacji w zakresie działań organizacji pozarządowych na rzecz społeczności lokalnych. Mamy nadzieję, że udział w warsztatach szkoleniowych nie tylko zintegruje grupę ale również pomoże wyzwolić w członkach Stowarzyszenia potencjał w działaniu na rzecz środowiska lokalnego.
Dofinansowanie na realizację projektu zostało przyznane w ramach konkursu grantowego projektu "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO", którego operatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Projekt ten dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Koordynatorem projektu „Aktywator zmian” jest Prezes Stowarzyszenia pani Zofia Talarek, wspierana aktywnie przez sekretarza Stowarzyszenia panią Annę Płonkę.

            

Partnerzy:II DOBROCZYNNA BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW

W „Tłusty czwartek” -12 lutego 2015 roku w Szkole Podstawowej w Krzesimowie odbyła się II „Dobroczynna biesiada taneczna dla seniorów”. Głównymi organizatorami spotkania było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie oraz Rada Rodziców. W biesiadzie uczestniczyło około 80 osób - głównie seniorów z Krzesimowa i pobliskich wsi. Zaproszenie na spotkanie przyjęli również „Jaworzniacy”- patroni naszej szkoły oraz Wójt Gminy Mełgiew pana Ryszard Podlodowski. Tegoroczną biesiadę rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez dzieci i nauczycieli: występ szkolnego zespołu wokalnego „Filii Canteres”, pokaz karate „Shotokan” oraz pokaz tańca nowoczesnego. Na zakończenie części artystycznej dzieci obdarowały seniorów własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Z uwagi na „Tłusty czwartek”, podczas biesiady odbył się konkurs na najsmaczniejsze pączki, róże i faworki przygotowane własnoręcznie przez nasze seniorki. Wprawdzie w konkursie tym wyłoniono zwyciężczynie, jednak Komisja postanowiła nagrodzić wszystkie uczestniczki konkursu. Spotkaniu towarzyszyła niezwykle sympatyczna atmosfera. Przy akompaniamencie zespołu „Massimo” –pana Piotra Najdy bawiono się długo i wspaniale. Biesiada miała charakter dobroczynny. Darowizny zebrane od seniorów przeznaczone zostały na działalność Świetlicy Środowiskowej w Krzesimowie. Dziękujemy jak zwykle niezawodnej pani Mieci Radko za akompaniament na harmonii, a Radzie Rodziców, paniom ze Stowarzyszenia „Razem dla Krzesimowa” i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie za pomoc w organizacji spotkania. Dziękujemy również SENIOROM, którzy po raz kolejny zaszczycili nas swoją obecnością i zechcieli spędzić ten niezwykły wieczór razem z nami.

BAL KARNAWAŁOWY

21 stycznia dzieci ze świetlicy środowiskowej oraz dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w we wspólnie zorganizowanym balu karnawałowym. Podczas balu odbył się konkurs na najciekawszy, samodzielnie lub z pomocą rodziców wykonany strój związany z wybraną postacią bajkową. Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Krzesimowie oraz biblioteka szkolna. Najciekawsze stroje nagrodzone zostały pięknymi nagrodami książkowymi, pozostałe słodkimi upominkami. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich konkursach i zabawach. Pląsy na parkiecie i wspólna zabawa wyczerpały siły uczestników balu, którzy podczas przerwy udali się na poczęstunek. Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić.  Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, bo był on pierwszy i wyjątkowy.  Już od dziś z niecierpliwością będziemy czekać na następną zabawę karnawałową w naszej świetlicy.


„ŚWIĘTO ZIEMNIAKA” W MEŁGWI

W niedziele 26 października  w ZS w Mełgwi  uczestniczyliśmy w „Święcie ziemniaka” - festynie integracyjnym, którego motywem przewodnim był „król jesieni” - ziemniak. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Takt” w Mełgwi oraz mełgiewski „Babiniec”. Do udziału w festynie zaproszono szkoły, lokalne grupy działania, koła gospodyń wiejskich i kluby seniora, których zadaniem było przygotowanie stoiska z potrawami z ziemniaków, a także innymi produktami lokalnymi. Specjalne atrakcje przygotowano również dla dzieci: warsztaty plastyczne oraz konkursy i zabawy dla dużych i małych z ziemniakami i o ziemniakach. Imprezy uświetniły występy Zespołu Tańca Ludowego „Zezulanie” z Zezulina oraz Zespołu Śpiewaczego „Podzamcze” z Mełgwi. Na zakończenie imprezy poznaliśmy wyniki konkursu na najładniejsze stoisko i najlepsze ziemniaczane potrawy. Razem ze Szkołą Podstawową w Dominowie Stowarzyszenie nasze zajęło eqzekwo I miejsce. Dziękujemy członkom naszego Stowarzyszenia - nauczycielkom: pani Kasi, pani Małgosi i pani Ani za wspaniałe dekoracje, a  mamom: pani Ani, pani Teresce, pani Anetce i pani Grażynce za wspaniałe potrawy. Dziękujemy również pani Ali oraz panu Bogdanowi i panu Witkowi za wsparcie i pomoc, a organizatorom za zaproszenie i wspaniałe przyjecie.


DODATKOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

W nowym roku szkolnym Stowarzyszenie nasze wystąpiło z ofertą dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas I-VI:
Zajęcia taneczne - zajęcia  prowadzone są  w dwóch grupach: grupa I - dzieci z klasy  I i II , grupa II- dziewczęta z klas III-V, zajęcia prowadzi pani Alicja Majewska
Zajęcia karate - treningi prowadzone są w dwóch grupach: początkująca i zaawansowana, trener - pan Zbigniew Karski
Zajęcia szachowe dla uczniów klas III-VI, zajęcia prowadzi  długoletni zawodnik,  mistrz i sędzia szachowy pan Marcin Detiuk
Zajęcia tenisa stołowego -  w zajęciach uczestniczą uczniowie klas II-VI,  zajęcia prowadzi  pan Zbigniew Karski
Zajęcia wyrównawcze z matematyki  dla uczniów klas III-VI, zajęcia prowadzi pani Agnieszka Brzozowiec
W zajęciach tych mogą uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie. Na szczęście chętnych nie brakuje.
Tak jak w roku ubiegłym prowadzimy również Świetlicę Środowiskową dla dzieci z klas II-V, w ramach której prowadzimy dodatkowo zajęcia plastyczne, czytelnicze i socjoterapeutyczne z pedagogiem.

ŚWIETLICOWY DZIEŃ RODZINY

Od 1 marca 2014 roku Stowarzyszenie nasze prowadzi Świetlicę Środowiskową w Krzesimowie. Uczęszcza do niej 25 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie. Pod opieką wykwalifikowanej kadry pedagogicznej dzieci spędzają tu wolny czas po zajęciach lekcyjnych, odrabiają lekcje, uczestniczą w zajęciach rekreacyjno - sportowych oraz spotkaniach z pedagogiem a przede wszystkim dobrze się bawią.
3 czerwca, łącząc trzy święta: „Dzień Mamy”, „Dzień Taty” oraz „Dzień Dziecka”, w naszej świetlicy zorganizowany został „Świetlicowy Dzień Rodziny”, w którym poza wychowankami udział wzięli rodzice, rodzeństwo a także zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęły warsztaty dla rodziców poprowadzone przez panią pedagog Magdalenę Pierzchałę - Iwaniuk na temat „świadomego rodzicielstwa”. Następnie odbyła się krótka część artystyczna, w której wierszem, piosenką i własnoręcznie wykonanymi upominkami dzieci podziękowały swoim mamom za trud wychowania i miłość. W kolejnym punkcie spotkania mamy i dzieci zaproszono do wspólnej zabawy oraz warsztatów plastycznych, w których jednym z zadań było wspólne ozdobienie „bibułkowego tortu urodzinowego”. Ujawnione zdolności plastyczne mam, były nie tylko dla dzieci, a nawet dla nich samych wielkim zaskoczeniem. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Ciasteczka, babeczki, rureczki, ciasto z galaretką i owocami to smakołyki, które dla swoich mam dzieci przygotowały dzień wcześniej na „ciasteczkowych” warsztatach kulinarnych.

DOBROCZYNNA BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW

W „Tłusty czwartek”. W Szkole Podstawowej w Krzesimowie odbyła się „Biesiada taneczna” dla seniorów. Głównymi organizatorami spotkania było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie, Stowarzyszenie „Razem dla Krzesimowa” oraz Szkoła Podstawowa w Krzesimowie.  W biesiadzie uczestniczyło około 70 osób - głównie seniorów z Krzesimowa i pobliskich wsi. Zaproszenie na spotkanie przyjął również proboszcz naszej parafii ks. Dariusz Moczulewski.  Z uwagi na „Tłusty czwartek”, podczas biesiady odbył się konkurs na najsmaczniejsze pączki i faworki przygotowane własnoręcznie przez nasze seniorki. W konkursie tym wyłoniono zwyciężczynię, jednak komisja postanowiła nagrodzić wszystkie uczestniczki konkursu. Biesiada miała charakter dobroczynny. Darowizny zebrane od seniorów przeznaczone zostały na  działalność opiekuńczo wychowawczą Świetlicy Środowiskowej w Krzesimowie. W rodzinnej atmosferze, przy piosenkach biesiadnych oraz domowych wypiekach i potrawach przygotowanych przez gospodarzy, bawiono się długo i wesoło. Dziękujemy naszym sponsorom, a przede wszystkim paniom ze Stowarzyszenia „Razem dla Krzesimowa” za pomoc w organizacji spotkania, panu Waldemarowi Woźniakowi za oprawę muzyczną oraz pani Mieci Radko za akompaniament na harmonii było super! Dziękujemy również SENIOROM, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i zechcieli razem z nami spędzić ten miły wieczór.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego