26 czerwca był ostatnim dniem pobytu w szkole. Po uroczystym ślubowaniu klasy VI, wręczeniu świadectw z biało-czerwonym paskiem, nagród książkowych oraz listów gratulacyjnych i podziękowań dla rodziców odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VI i III. Podczas tej uroczystości wręczono również Nagrody Wójta Gminy Mełgiew dla najlepszego ucznia i najlepszego nauczyciela w roku szkolnym 2014/2015. Nagrody te otrzymali: Martyna Włosek uczennica klasy VI oraz pani Małgorzata Sowińska. Rozpoczęły się wakacje, oby szczęśliwe i pełne radości dla wszystkich dzieciaków i ich rodziców. Wszystkim naszym uczniom i nauczycielom z okazji rozpoczynających się wakacji życzymy udanego wypoczynku oraz samych słonecznych i beztroskich dni. Do zobaczenia we wrześniu!!!
Zdjęcia zobacz tutaj.
V Wiosenne Spotkania Ekologiczne odbyły się 23 czerwca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Krzesimowie. Organizatorem spotkania było działające przy naszej szkole Międzyszkolne Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie. W imprezie udział wzięło około 80 osób, w tym uczniowie szkół podstawowych z Mełgwi, Jackowa i Krzesimowa a także rodzice i nauczyciele. Głównym punktem programu była EKOLOGICZNA GRA TERENOWA zorganizowana pod hasłem „ZNAM, PODZIWIAM, CHRONIĘ”, podczas której pod czujnym okiem nauczycieli uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania z zakresu przyrody, ekologii, terenoznawstwa i matematyki, sprawdzali swoje umiejętności literackie a także swoje zdolności plastyczne i manualne. Wiele emocji dostarczył dzieciom pokaz strojów ekologicznych przygotowanych przez poszczególne zespoły. Czekając na wyniki uczestnicy imprezy mogli skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Pod zsumowaniu punktacji wyłoniono zwycięzców jednak nagrody za zaangażowanie w „ekologicznych zmaganiach” otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania. Fundatorem nagród jak co roku był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Urząd Gminy w Mełgwi. Sponsorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy, szczególnie nauczycielom i rodzicom, składamy serdeczne podziękowania.
Zdjęcia zobacz tutaj
Wycieczki szkolne a w szczególności zielone szkoły odgrywają szczególną rolę w programie dydaktycznym i wychowawczym. Umożliwiają realizację celów niemożliwych do zrealizowania w normalnych warunkach szkolnych. Bezpośrednie obserwacje i doświadczenia zaspokajają naturalną ciekawość dzieci oraz umożliwiają poznawanie najciekawszych zakątków naszego kraju. W tym roku program zielonej szkoły realizowali uczniowie klas III-VI, którzy w terminie 8-12 czerwca wraz ze swoimi opiekunkami przebywali nad naszym pięknym Morzem Bałtyckim. Swoją wyprawę w nieznane rozpoczęliśmy od zwiedzenia Gdańskiej Starówki i Westerplatte dokąd popłynęliśmy galeonem „Lew” (powrót „Czarną Perłą”). W kolejnym dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Pracownię Bursztynu „Damrota w Chłapowie, Przylądek Rozewie z latarnią morską oraz „Gwiazdę Północy” w Jastrzębiej Górze. Poobiednie popołudnie spędziliśmy w Ocean Parku we Władysławowie, gdzie urzekły nas naturalnej wielkości makiety zwierząt morskich oraz niezwykły, bo pełen atrakcji nowoczesny plac zabaw. Trzeci dzień spędziliśmy w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie spacerowaliśmy po wydmach. Piesza wycieczka po "Polskiej Saharze" była dla nas nie lada wezwaniem ale daliśmy radę. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Muzeum Wyrzutni Rakiet. W obie strony jechaliśmy melexami, dzięki którym droga do wydm przez urokliwe, leśne tereny parku była krótka i pełna uroku. W kolejnym dniu udaliśmy się na wschód, gdzie dane nam było odkrycie prawdziwego uroku Mierzei Helskiej. W Helu odwiedziliśmy „Fokarium morskie” zajmujące się ochroną foki szarej, w drodze powrotnej nadmorski kurort -Juratę. Wracając z Chłapowa zwiedziliśmy Oceanarium w Gdyni, gdzie spotkaliśmy się z żywymi mieszkańcami podwodnego świata. Naszą wycieczkę nad morze zakończyły ostatnie pamiątkowe zdjęcia przy „Błyskawicy” i „Darze Pomorza”. Opuszczając Gdynię wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Zmęczeni, ale zadowoleni około godziny 23 dotarliśmy do Krzesimowa. Tam czekali na nas stęsknieni rodzice. Przez cały czas pobytu na zielonej szkole towarzyszyła nam przepiękna pogoda oraz wspaniała opieka wychowawców: pani Iwony Lipiec, pani Katarzyny Adamiak, pani Wioli Szczęśniak, pani Beaty Rubaj, pani Zofii Talarek oraz pana Wojtka Iwaniuka - DZIĘKUJEMY!!!!!
W Chłapowie mieszkaliśmy w Ośrodku Wczasowo – Kolonijnym „ZIBI”. Czyste pokoje z łazienkami, wspaniałe domowe jedzenie oraz bardzo miła obsługa to zalety tego ośrodka –POLECAMY!
Zdjęcia zobacz tutaj.
20 czerwca w Muzeum Wsi Lubelskiej, podczas „III Lubelskich Dni Kultury Łowieckiej” , odbyło się podsumowanie I edycji Wojewódzkiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży szkolnej pod hasłem „Zwierzęta wokół nas”. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje przygotowane przez głównego organizatora imprezy Zarząd Okręgowy PZŁ w Lublinie: prezentacja scenki myśliwskiej “Legenda o św. Hubercie”, pokaz sokolniczy, pokaz psów myśliwskich, koncert sygnalistów, degustacja potraw z dziczyzny i wiele innych. Laureatami konkursu zostało pięciu uczniów z naszej szkoły: W Konkursie plastycznym dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych pod hasłem „Ulubione zwierzątko leśne” I miejsce zajął Bartłomiej Biały. W Konkursie plastycznym dla dzieci z klas 4 – 6 szkół podstawowych pod hasłem „Ptaki pól i lasów” wyróżnienia otrzymali: Weronika Szabała oraz Radek Zając. W Konkursie fotograficznym dla dzieci z klas 4 – 6 szkół podstawowych pod hasłem „Zwierzęta pól i lasów” III miejsce otrzymała Emilka Kosiarska, wyróżnienie –Dominika Łysiak. Laureatom GRATULUJEMY! a wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział.
Zdjęcia zobacz tutaj.
1.06. 2015r. w naszej szkole odbył się Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny pod hasłem "Sport i zabawa radość nam sprawia" zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy "Krzesimów" przy współudziale Stowarzyszenia Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi w Krzesimowie. Dla naszych uczniów od klasy 0 do VI nauczyciele przygotowali sportowe zawody, a rodzice grillowane kiełbaski i domowe ciasto. Najpierw rozegrano sprawnościowy tor przeszkód. W kategorii najmłodszych dzieci najlepsze czasy uzyskali: Mateusz Konowałek - I miejsce, Oliwier Stelmaszczuk - II miejsce i Maja Iwaniak - III miejsce. W klasie I najszybszy był Kacper Piłat, drugi Bartek Biały, a trzecie miejsce zajęła Paulinka Tworóg. Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Spośród uczniów klasy II i III startujących w tej konkurencji najlepsi okazali się: Bartek Kubić kl.II - I miejsce, Dominik Stadnik kl.III - II miejsce, Piotruś Matys kl.II - III miejsce. Uczniowie z klas IV-VI również pokonywali tor przeszkód. Najlepsi byli: Adam Hajkowski kl.IV - I miejsce, Dawid Gajowiak kl.VI - II miejsce, Ewa Zając kl.IV - III miejsce. Bieg przełajowy na dystansie wyznaczonym dla klas 0-III wygrali uczniowie: Dominik Stadnik kl.III - I miejsce, Bartek Kubić kl.II - II miejsce, Piotr Matys kl.II - III miejsce. Starsi uczniowie musieli pokonać dłuższy dystans, na którym najlepsi okazali się: Dawid Gajowiak kl.VI - I miejsce, Łukasz Zadora kl.V- II miejsce oraz Patryk Skiba kl.V. - III miejsce. Rozegrano także konkurencje rodzinne. Medalami udekorowano: złotym panią Malwinę Konowałek i jej syna Mateusza, srebrnym panią Wiolettę Szczęśniak i Dominikę Łysiak, brązowym pana Marcina Tworoga startującego z synem Kacprem. Uczniowie startujący w parach: Michał Zadora i Mikołaj Stadnik z kl.I, Michał Mitrus i Kacper Czuchryta z kl.V oraz Kajtek Stadnik i Łukasz Zadora z kl.V otrzymali wyróżnienia. Dużą radość sprawił uczniom udział w "Chodnikowym graffiti". Trzyosobowe zespoły rysowały pracę na temat "Sport to zdrowie". Komisja oceniająca nagrodziła złotymi medalami uczennice zespołu z kl.IV: Alę Niewiadomską, Ewę Zając i Sandrę Nowak. Srebro otrzymał zespół: Agnieszka Królik kl.II, Patrycja Białecka kl.II oraz Ada Borkowska kl.I. Brązowe medale otrzymały uczennice "zerówki": Lenka Stadnik, Gabrysia Królik i Ania Korgol. Wyróżnienia otrzymały zespoły: Justynka Hajkowska kl.II, Sylwek Woźnica kl.V i Ania Jemielnik kl.IV, Kinga Czarnota, Asia Niewiadomska i Paulinka Tworóg z klasy I, Ania Tomczak i Klaudia Baran z kl.I oraz Wioletka Masiukiewicz z kl.II. Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na poczęstunek: kiełbaski z grilla, które sponsorowała uczestnikom festynu firma Grill-Pol z Lubieńca oraz pyszne domowe ciasto, które upiekły mamy. Dzień spędzony w miłej, radosnej i zdrowej, sportowej atmosferze uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły będą długo wspominać. (Koordynator imprezy: Iwona Lipiec).
Zdjęcia zobacz tutaj.
28 maja gościem na zajęciach w klasie I był strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzesimowie pan Wojciech Stadnik. Wizyta pana Wojtka związana była z omawianym tematem zajeć, czyli historią dzielnego chłopca z książki Czesława Janczarskiego pt. "Jak Wojtek został strażakiem". Pierwszaki przygotowały pytania, na które zaproszony gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Oto pytania dzieci: Iga-Jak długo jest Pan strażakiem? Emilka-Dlaczego jest Pan strażakiem ochotnikiem? Paulinka- Czy praca strażaka jest trudna? Klaudia:-Ile razy w ciągu dnia wóz strażacki może wyjechać do pożaru? Dawid- Ilu strażaków jest w drużynie? Kacper- Ilu strażaków jedzie wozem do pożaru? Asia- Jak się gasi pożar? Oskar- Jak szybko wóz strażacki jedzie do pożaru? Sandra-Ile metrów ma drabina strażacka? Arek-Jakie są rodzaje wozów strażackich? Mikołaj- Ile trzeba mieć lat, by zostać strażakiem? Bartek-Czy strażak musi trenować i jak to się odbywa? Paulina-Jak długo może pracować strażak? Mikołaj-Ile czasu od zawycia syreny alarmowej strażacy mają na zbiórkę? Ania-Czy ciężki jest strój strażacki do pożaru? Kinga-Czy do pożaru używa się masek tlenowych? Ada-Jaką długość ma wąż strażacki? Michał-Ile wody mieści się w zbiorniku wozu strażackiego?
Pan Wojciech pewnie zostałby z pierwszakami dłużej, ale wzywały go obowiązki. Dzieci wraz z wychowawczynią serdecznie podziękowały za ciekawe opowieści o pracy strażaka.
zdjęcia zobacz TUTAJ.
W majowy poranek klasy: „0” , I, II ,III wyruszyły, do bajkowej krainy „ Magicznych Ogrodów” w Trzciankach obok Janowca. Po przekroczeniu bramy przywitały nas przesympatyczne Mordowe przytulając i zabawiając każdego z nas. Oprócz wspaniałej zabawy uczniowie uczestniczyli w grach terenowych gdzie poprzez zabawę pogłębiali swoją wiedzę. Przez cały pobyt dzieciom towarzyszyły Wróżki Smużki, które były naszymi przewodniczkami. Uczniowie poznali ciekawą legendę o dobrym Zonie i złym Aragu. Po zwiedzeniu tej niezwykłej krainy dzieci mogły spędzić miło czas na placach zabaw próbując swoich sił podczas wspinaczek po linach, drabinkach i wiszących pomostach. Jest to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, bajkowe scenerie i przepiękne widoki zapraszają do zwiedzania tej niezwykle fascynującej krainy.
Zdjęcia zobacz tutaj.
Uczennice naszej szkoły Kozak Aleksandra - kl.6, Serenda Natalia – kl.6, Kosiarska Emilia - kl.6 wzięły udział wraz z chórem CANTO pod dyrekcją Ewy Bieniek w X Wojewódzkim konkursie Chórów Szkolnych w Lublinie. Konkurs odbywa sie w ramach Ogólnopolskiego Programu Akademia Chóralna "Śpiewająca Polska".
Zespół zgarnął tam wszystkie nagrody: Złote Pasmo - I miejsce, za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego, za najwyższą punktacje w swojej kategorii głosów równych oraz zdobył Puchar Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Lublinie za najwyższą punktację spośród wszystkich 34 chórów regiony lubelskiego. Chórem dyryguje Ewa Bieniek. Gratulujemy!!!
Zdjęcia zobacz tutaj.
Posłuchaj chóru Canto
Małe łasuchy z klas 0 i I odwiedziły, śladem starszych kolegów, pachnącą od progu maleńką pracownię słodyczy. Miłe Panie zdradziły dzieciom słodką tajemnicę ręcznego tworzenia pysznych lizaków i karmelków. Każdy z nas miał niepowtarzalną okazję do wyczarowania własnoręcznie pięknego lizaka. Mogliśmy też spróbować przepysznych cukierków o przeróżnych smakach. Obdarowane słodkimi prezentami, zadowolone dzieci będą miło wspominać wizytę w cukierkowym królestwie!
28 maja w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny. Gościliśmy szesnaścioro uczniów klas V ze szkół gminy Mełgiew. Uczestnicy zmierzyli się z pisemnym testem znajomości „Mitologii”, a także odpowiedzieli ustnie na 4 wylosowane pytania. Laureatami zostali:
I miejsce:
• Weronika Szabała (SP Krzesimów)
• Michał Mitrus (SP Krzesimów)
II miejsce:
• Szymon Pietrzela (SP Jacków)
• Szymon Tworóg (SP Krzesimów)
• Julia Mandziuk (SP Jacków)
III miejce:
• Martyna Walczak (SP Mełgiew)
• Bartosz Bałaban (SP Mełgiew)
Serdecznie gratulujemy młodym miłośnikom mitologii i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy też nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu.
Zdjęcia zobacz tutaj.
26 maja 2015r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyło się uroczyste podsumowanie Regionalnego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem „Przyroda wokół nas”. Organizatorem konkursu był ZO LOP w Lublinie. Konkurs adresowany był do dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego Okręgu Lubelskiego. W tym niecodziennym spotkaniu oprócz laureatów konkursu udział wzięli również uczniowie klasy III naszej szkoły, którzy rozpoczęli uroczystość niezwykle sympatyczną inscenizacją pod tytułem „ Rozmowa z wiosennym kwiatami”. Do występu naszych młodych artystów przygotowała pani Małgorzata Sowińska. W kolejnym punkcie spotkania nagrodzono laureatów konkursu. Nagrody, wyróżnienia, piękne dyplomy z rąk organizatorów konkursu otrzymało 8 uczniów naszej szkoły:
1. W Konkursie plastycznym dla uczniów klas I-III szkół podstawowych pod hasłem „Wiosną w ogrodzie”: Natalka Adamiak - I miejsce, Ada Borkowska, Paulina Tworóg oraz Agnieszka Królik - wyróżnienia.
2. W konkursie plastycznym dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pod hasłem „Skarby przyrody - rośliny chronione”: Sandra Grudzień - I miejsce, Amelka Sulowska - III miejsce, Natalka Serenda wyróżnienie.
3. W konkursie fotograficznym dla uczniów klas IV –VI szkół podstawowych i gimnazjum pod hasłem „Przyroda wokół nas - krajobrazy Lubelszczyzny”: Natalia Serenda - I miejsce, Dominika Łysiak - III miejsce, Maja Matys - wyróżnienie.
Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY! i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia zobacz tutaj.