Książki mają wielką moc ... Przyciągają, inspirują, otwierają możliwość podróży do światów niezwykłych i niemożliwych do poznania. W walentynki w bibliotece można było wypożyczyć książki "w odcieniach miłości". Ponadto do książek dołączone były okolicznościowe zakładki.
W dniu 9 lutego 2023r w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy Mełgiew odbyło uroczyste posumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego - Rysunek Powstańca -, którego współorganizatorami były: Szkoła Podstawowa im. „Jaworzniaków” w Krzesimowie i Gminna Biblioteka w Mełgwi. Konkursu odbył się pod honorowym patronatem Starosty Świdnickiego. Nagrody uczestnikom konkursów wręczali: Pani Magdalena Wójcik - Wójt Gminy Mełgiew wraz z Panem Franciszkiem Mrozem - Radnym Rady Powiatu Świdnickiego. Wyniki konkursu plastycznego znajdziecie w rozwinięciu, a zdjęcia z wręczenia nagród w galerii.
Żywa lekcja archeologii
Jest już tradycją, że w naszej szkole odbywają się często „żywe lekcje historii”, których celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat minionych czasów.
Tym razem odwiedziła nas grupa rekonstrukcyjna zajmująca się archeologią.
Zaprezentowali oni program opowiadający o rożnych aspektach życia codziennego naszych przodków w czasach prehistorycznych.
Archeologia jest dla dzieci wspaniałą możliwością odkrywania jak niesamowity był świat przeszłości. Jest to też szansa na zdobycie nowych umiejętności, poznanie dawnych rzemiosł, a dodatkowo wprowadzeniem ich w świat nauki. Zdjęcia w galerii.
1863 - Pamiętamy
Powstanie Styczniowe, którego 160-tą rocznicę obchodziliśmy wczoraj to niezwykle ważne wydarzenie w historii naszej Ojczyzny. Był to największy zryw narodowy, na który złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców, skupionych w licznych oddziałach. Było też najdłużej trwającym polskim powstaniem, które mimo tego, że w wyniku działań zbrojnych, represji i zsyłek pochłonęło wiele ludzkich istnień, stało się symbolem walki o wolność i niepodległość polskiego narodu. Dlatego w tym szczególnym dniu nasi uczniowie w ramach projektu "1863 Pamiętamy" oddali cześć naszym przodkom zapalając znicze na mogiłach powstańców styczniowych.
Fotorelacja z udziału naszych uczniów w II POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK "KOLĘDUJEMY MAŁEMU" jak zwykle w galerii.
Ułamkowy Lapbook czyli utrwalamy wiedzę o ułamkach zwykłych - projekt edukacyjny kl. V
W ramach projektu uczniowie wykonali lapbooki , w których zawarli nie tylko wiadomości dotyczące ułamków zwykłych, ale także przygotowali różne gry i zabawy z ułamkami m.in. domino ułamkowe, dobieranie odpowiednich ułamków w pary, krótkie zadania. Prezentacja projektu w galerii.
Twierdzenie Pitagorasa - projekt edukacyjny.
Uczniowie klasy VIII zrealizowali projekt edukacyjny : "Twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowania".
Celem projektu było rozwijanie umiejętności wyszukiwania niezbędnych informacji, doskonalenie umiejętności zastosowania twierdzenia Pitagorasa w praktyce oraz przedstawienia wyników swojej pracy w formie plakatu. Uczniowie mieli za zadanie m.in. ułożenie własnych zadań do których rozwiązania potrzebne będzie zastosowanie twierdzenia Pitagorasa. Oto niektóre prace uczniów kl. VIII.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku .Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w różny sposób – podczas zabaw, gier itp.
Uczniowie naszej szkoły od wielu lat uczestniczą w obchodach tego święta. W tym roku także wyłoniliśmy Mistrzów Tabliczki Mnożenia w każdej klasie 4-8. Zdjęcia mistrzów w galerii.
PODSUMOWANIE MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZA ILUSTRACJA DO HYMNU POLSKIEGO”
10 listopada 2022r, podczas Wieczernicy Patriotycznej, odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnego Konkursy Plastycznego „Najpiękniejsza ilustracja do hymnu polskiego”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy historycznej, utrwalenie postawy patriotycznej oraz wychowanie do wartości. Przeprowadzenie konkursu odbyło się w ramach zadania publicznego realizowanego przez Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie pod hasłem „Polakiem jestem i nic co polskie nie jest mi obce – rozwój świadomości obywatelskiej, kulturowej, regionalnej mieszkańców Gminy Mełgiew”, dofinansowanego ze środków Gminy Mełgiew.
Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Adamiak, Magdalena Mazurek – Ścirka, Ewa Małysz – Kubić oraz Monika Woźniak – Gołąb wybrała 12 najpiękniejszych prac. Nagrody otrzymali:
Kacper Seroka
Dominik Czarnota
Igor Iwaszczuk
Iwona Cybul
Zofia Gruszka
Szymon Woźniak
Jan Ozimek
Bartłomiej Kornet
Maja Kozieł
Szymon Gański
Maja Ćwikła
Martyna Tomczak
Wszystkim laureatom gratulujemy talentu, pomysłu i znajomości wersów utworu tak bardzo ważnego dla wszystkich Polaków.
Ogromne podziękowania dla autorów wszystkich prac zgłoszonych do udziału w konkursie. Zdjęcia prac w galerii.
GRA TERENOWA
12 października 2022 roku w Szkoły Podstawowej im. „Jaworzniaków” w Krzesimowie oraz na terenach sąsiadujących z budynkiem szkoły miała miejsce gra terenowa pod tytułem „Tropem polskich legionów”. Przedsięwzięcie zostało przygotowane w ramach realizowanego zadania publicznego: ”Polakiem jestem i nic, co polskie nie jest mi obce”- rozwój świadomości obywatelskiej, kulturowej i regionalnej mieszkańców Gminy Mełgiew, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi w Krzesimowie, dofinansowanego ze środków Gminy Mełgiew. Więcej przeczytacie w rozwinięciu, a zdjęcia zobaczycie w galerii.
WYCIECZKA KLAS 0- III
SANDOMIERZ, NOWA DĘBA - Fabryka Bombek Choinkowych
15 listopada dzieci z klas 0-3 wraz z wychowawczyniami wybrały się na całodniowa wycieczkę. Najpierw zwiedzaliśmy piękny zabytkowy Sandomierz - Rynek z okazałym Ratuszem, Brama Opatowska, urokliwe uliczki z kolorowymi kamieniczkami. Mnóstwa emocji dostarczyła wszystkim pełna humoru wizyta w Zbrojowni Rycerskiej. Po pysznym obiedzie pojechaliśmy do Fabryki Bombek w Nowej Dębie. Tam mieliśmy możliwość zapoznania się z tajnikami powstawania pięknych ozdób choinkowych. Zainspirowane tym co zobaczyły, dzieci własnoręcznie ozdabiały bombki podczas warsztatów plastycznych. Na pamiątkę każdy otrzymał także bombkę ze swoim imieniem. Na koniec jeszcze zakupy w firmowym sklepie - w tym roku na naszych świątecznych choinkach zawisną kolorowe cudeńka z Nowej Dęby. Dzień był pełen niezapomnianych wrażeń i wprowadził nas w nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia! Zdjęcia w galerii.