Uczennice naszej Szkoły uczestniczyły 27 października 2017 r. w Konkursie Prozy, Poezji i Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Centrum Kultury w Lublinie. Wykonały tam dwa utwory patriotyczne. Wraz ze swoja Dyrygent Ewą Bieniek uzyskały tam Pierwszą Nagrodę. Gratulujemy!!
Tekst: Ewa Bieniek
W dniach 17-19.11.2017. odbył się w Bydgoszczy XXXVII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. Chór CANTO z Dyrygent Ewą Bieniek zakwalifikował się do Konkursu już w czerwcu. Nasze uczennice po ciężkich zmaganiach konkursowych zdobyły tam Srebrny Kamerton. Konkurs Bydgoski to jeden z najważniejszych konkursów chóralnych w Polsce. Jest to olbrzymi sukces Uczennic i Dyrygentki. Gratulujemy!
Tekst: Ewa Bieniek
NASI SKRZYDLACI PRZYJACIELE
W środę 22 listopada uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią uczestniczyli w uroczystym rozstrzygnięciu XVI Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Nasi skrzydlaci przyjaciele”. Organizatorem tego konkursu jest Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku. Nagrody wyróżnionym uczniom zostały wręczone przez wicestarostę powiatu świdnickiego pana Waldemara Białowąsa oraz panią dyrektor SOSW Elżbietę Krupę. Po uroczystości wręczenia nagród uczniów spotkała miła niespodzianka w postaci wyjścia do kina na film pt „Gang Wiewióra 2”.
Tekst: K. Adamiak
V BIESIADA TANECZNA DLA SENIORÓW
W dniu 16 listopada w Remizie Strażackiej w Krzesimowie odbyła się „V Biesiada taneczna dla seniorów”, której organizatorem było Stowarzyszenie „Pomocy Szkole i Ekorozwoju Wsi” w Krzesimowie oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Krzesimowie. W biesiadzie uczestniczyło około 90 osób - głównie seniorów z Krzesimowa i pobliskich wsi. Zaproszenie na spotkanie przyjęli również: Wójt Gminy Mełgiew pan Ryszard Podlodowski z małżonką, zastępca Wójta - pani Elżbieta Korbus, Przewodniczący Rady Gminy - pan Janusz Oleszek,pani Anna Pytka – Radna Gminy Mełgiew i Prezeska Stowarzyszenia „Razem dla Krzesimowa” oraz sołtyski z zaprzyjaźnionych wsi. Więcej o biesiadzie przeczytacie w rozwinięci, a zdjęcia obejrzycie w galerii.
W piątek 10 listopada społeczność Szkoły Podstawowej im. Jaworzniaków w Krzesimowie wspólnie z zaproszonymi gośćmi uroczyście obchodziła Święto Szkoły. To niezwykle ważne dla nas wydarzenie uświetnili swą obecnością nasi drodzy Patroni - Jaworzniacy, m.in. prezes związku Edward Gorajewski oraz pani Helena Kidaj-Gruszka, która przedstawiła swój wiersz pt. Jaworzniacy pamiętają. Powiat świdnicki reprezentował pan Leszek Czechowski. Gościliśmy również przedstawicieli władz gminy - pana wójta Ryszarda Podlodowskiego, zastępcę wójta - panią Elżbietę Korbus, przewodniczącego Rady Gminy - pana Zbigniewa Oleszka oraz księdza dziekana Dariusza Moczulewskiego. Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło pocztu sztandarowego Gimnazjum w Mełgwi, a także mieszkańców Krzesimowa.
Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klasy V oraz członków szkolnego chóru Filii cantares. Następnie ksiądz proboszcz odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.
Po Eucharystii delegacje udały się do Lasku Pruszkowskiego, by złożyć kwiaty i zapalić znicze przed pomnikiem upamiętniającym więźniów obozu w Krzesimowie.
Ten pełen wzruszeń i refleksji dzień zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.
Tekst: W. Szczęśniak
W czwartek 26 października uczniowie klas: I, II, III wraz ze swoimi wychowawczyniami urządzili „ŚWIĘTO ZIEMNIAKA”.Na początku uczniowie poznali historię ziemniaka oraz dowiedzieli się, skąd pochodzi to warzywo i kto je sprowadził do Polski. Były także zagadki, piosenki i zabawy, w których królował oczywiście ziemniak. Następnie odbyły się rywalizacje sportowe oraz gry zręcznościowe, w których główną rolę odgrywał ziemniak. Po rozgrywkach sportowych nadszedł czas na przepyszny ziemniaczany przysmak w postaci placków ziemniaczanych, które smakowały wszystkim uczniom. Następnym etapem naszego święta było podsumowanie konkursu pt. „ Jesień na wsi”. Pani dyrektor wręczyła nagrody oraz gratulowała tym wszystkim, którzy wykonali przepiękne prace konkursowe. Na zakończenie naszej „ziemniaczanej imprezy” uczniowie wykonali plakaty, na których głównym bohaterem był oczywiście Król Ziemniak. Z świetnym humorem oraz uśmiechem na twarzy zakończyliśmy obchody „ Święta Ziemniaka”. Zdjęcia w galerii.
Tekst: K. Adamiak
W dniu 16 października 2017 r. odbył się "Bieg z okazji 700 lecia Mełgwi", który jest też dniem wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Dopisały pogoda i atmosfera, a wyniki poszczególnych biegów dały szczególny powód do radości klasie IV z naszej szkoły. W kategorii dziewcząt - klasy III i IV - całe podium zdobyły nasze uczennice, natomiast w kategorii chłopców - klasy III i IV - aż 7 naszych zawodników zajęło miejsca od 1 do 7.
Bieg 4 - dziewczęta - klasy III i IV:
1- Klaudia Baran
2- Iga Iwaniak
3- Emilia Serenda
Bieg 5 - chłopcy - klasy III i IV:
1- Piotr Zając
2- Antoni Matys
3- Kacper Piłat
4- Bartłomiej Biały
5- Oskar Olejnik
6- Mikołaj Stadnik
7- Nikodem Lisowski
Zawodników przygotował: Zbigniew Karski
JESIENNY SPACER PO PARKU
Spacer ścieżką historyczno -przyrodniczą, utworzoną na terenie zabytkowego zespołu pałacowo –parkowego w Krzesimowie, to okazja, aby poza obiektami zabytkowymi poznać również osobliwości przyrodnicze Krzesimowa. Osobliwością taką jest niewątpliwie park podworski w Krzesimowie ze starym drzewostanem i sędziwymi pomnikami przyrody. Park w Krzesimowie za czasów swojej świetności był jednym z najpiękniejszych parków wiejskich Lubelszczyzny. Rosnące w nim majestatyczne dęby i lipy oraz posadzone sto lat temu szpalery lip i grabów jeszcze teraz budzą zachwyt. Szkoda, że jedynie wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. W przeciągu ostatnich kilku lat park zmienił się nie do poznania. Szalejące wiosenne burze oraz wiatr smagający osłabione konary drzew zrobiły swoje. Co roku z drzewostanu parkowego znika od kilku do kilkunastu drzew. Z 11 pomnikowych drzew znajdujących się na terenie zespołu pozostało już tylko siedem. Kolejne czeka podobny los, a czasu mają niewiele. Są zbyt słabe i schorowane, aby same podjąć walkę z bezlitosną naturą. Bez pomocy człowieka nie mają szansy. Czy planowana rewitalizacja parku może coś zmienić . Czas pokaże. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego spaceru po miejscu, gdzie zatrzymał się czas
Tekst: Z. Talarek
REGIONALNE MUZEUM CEBULARZA - wyjazd klas I-III
12 października klasy I, II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Lublina. Tam w Regionalnym Muzeum Cebularza podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka poznaliśmy genezę powstania tego słynnego lubelskiego wypieku. Ciekawa legenda związana z historią Lublina oraz szczegółowy przepis na cebularze zainteresowały wszystkich. Każdy z nas miał szansę, choć na chwilę, stać się piekarzem i włożyć swój mały udział w powstanie pachnących cebularzy, które potem smakowały nam wyjątkowo. W ten sposób mieliśmy okazję bliżej poznać nasz lokalny skarb- cebularz lubelski. Warto nadmienić, że tylko 5 piekarni z Lubelszczyzny posiada certyfikat na oryginalny wypiek tego specjału ( w tym znana nam piekarnia w Mełgwi). Wizyta w muzeum to mile i pożytecznie spędzony czas i doskonała okazja do poznania naszej ciekawej tradycji regionalnej. Zdjęcia w galerii.
Tekst: Anna Płonka
DZIEŃ NAUCZYCIELA
W piątek 13 października społeczność naszej szkoły świętowała jeden z najmilszych dni w szkolnym kalendarzu - Dzień Nauczyciela. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy szóstej, którzy przedstawili zabawne scenki ze szkolnej rzeczywistości. Następnie Pani Dyrektor odczytała list Lubelskiej Kurator Oświaty, a także podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za ich wysiłek. Ci, których praca w roku szkolnym 2016/2017 była szczególnie wyróżniająca, otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły.
Głos zabrała też Przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego, Sylwia Czarnota, która również podziękowała nauczycielom za ich pracę. Następnie przekazała na ręce Pani Dyrektor słodki upominek dla pracowników. Dziękujemy serdecznie Uczniom oraz Rodzicom za piękną oprawę tego szczególnego dnia. Zdjęcia w galerii, film z występu szkolnego chóru tutaj
Tekst: W. Szczęśniak
WYCIECZKA REGIONALNA UCZNIÓW KLAS V-VII DO MEŁGWI
W dniu 11 października uczniowie klas V-VII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Mełgwi, podczas której poznali najciekawsze zabytki Mełgwi, jej historię i związane z nią osoby zasłużone dla Mełgwi i okolicznych miejscowości. Jako pierwszy obiekt zwiedziliśmy Stary Kościół, gdzie mieści się Izba Pamiątek Regionalnych a w niej wystawa stała, na której zgromadzono przedmioty związane z życiem codziennym dawnych mieszkańców wsi oraz przedmioty obrzędowe związane z historią naszego regionu. Kolejnym obiektem na trasie naszej wycieczki był neogotycki Kościół parafialny pw. św. Wita w Mełgwi, w którym mogliśmy podziwiać rokokowe ołtarze boczne, ambonę i chrzcielnicę, neogotycki ołtarz główny oraz drewnianą, polichromowaną rzeźbę św. Jana Nepomucena.Wycieczkę po Mełgwi zakończyliśmy na cmentarzu, gdzie zwiedziliśmy Kaplicę Cmentarną i odwiedziliśmy groby osób zasłużonych dla Mełgwi i okolic. W rolę przewodników wcieliły się nasze panie nauczycielki: pani Magdalena Mazurek - Ścirka oraz pani Monika Woźniak -Gołąb. Zwiedzenie Muzeum Regionalnego było możliwe dzięki uprzejmości pani Urszuli Kowalczyk za co serdecznie dziękujemy. Zdjęcia w galerii.