Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie odwiedziliśmy kwatery Szarych Szeregów, a wśród nich mogiły autora „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego orazgłównych bohaterów książki:Jana Bytnara, ps. „Rudy”, Macieja Dawidowskiego, ps. „Alek”, Tadeusza Zawadzkiego, ps. „Zośka” oraz Stanisława Broniewskiego, ps. „Orsza”, naczelnika Szarych Szeregów, dowódcy Akcji pod Arsenałem. Korzystając z wizyty na Powązkach odwiedziliśmy również groby warszawskich powstańców,a także mogiły kilku sławnych osób zasłużonych dla naszego kraju. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Więzienia Pawiak, upamiętniające działalność więzienia „Pawiak” w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1944. Następnie podczas szybkiego przejazdu ulicami Warszawy zobaczyliśmy Arsenał, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiegooraz Grób Nieznanego Żołnierza. Po dotarciu na aleję Szucha odwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa znajdujące się w dawnej siedzibie Gestapo, gdzie przesłuchiwano więźniów Pawiaka i innych więzień dystryktu warszawskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, będącego hołdemmieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za Warszawę i wolną Polskę w 1944 roku.
W tym niezwykłym miejscu, za pomocą obrazu, światła i dźwięku przybliżono zwiedzającym obraz okupowanej Warszawy, bezsilną i bohaterską walkę powstańców oraz terror tamtych czasów. Wizyta w Muzeum zrobiła na nas wielkie wrażenie. Utwierdziła nas w przekonaniu, że choć powstanie skończyło się klęską i ogromnymi stratami dla Polski to powinniśmy być dumni z powstańców, którzy w tych trudnych czasach umieli się zorganizować i heroicznie walczyć o naszą narodową wolność.
Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu edukacyjnego "Niepodległa łączy pokolenia”związanego z obchodzonym w tym roku „100-leciem Niepodległości”.
Tekst: Zofia Talarek
Zdjęcia: Katarzyna Adamiak