Spotkania z byłymi więźniami obozu na Majdanku, prezentacja niepublikowanych dotąd dokumentów czy przejście po terenie byłego obozu śladem wspomnień obozowych – to wydarzenia, jakie Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało w związku z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Obchody rozpoczęły się w piątek, 14 czerwca, od projekcji filmu pt. „Wyszedłem z Majdanka... Majdanek nie wyszedł ze mnie”, złożonego z fragmentów archiwalnych relacji dotyczących poobozowej traumy u byłych więźniów.
Następnie głos zabrali ocaleni, przedstawiciele Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Zdzisław Badio, Janina Mielniczuk oraz Józef Psiuk. Licznie zgromadzeni lublinianie oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie wysłuchali niezwykłych wspomnień obozowych i poznali koleje losu rozmówców Łukasza Mrozika. Dzięki temu młodzież mogła dowiedzieć się, z jakimi decyzjami zmagali się ludzie postawieni w sytuacjach ekstremalnych. Na koniec spotkania był czas na zadawanie pytań. Następnie wszyscy zebrani przeszli pod Pomnik Walki i Męczeństwa, aby złożyć hołd pomordowanym.
Po oficjalnej części prezes lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych pan Zdzisław Badio były więzień KL Majdanek, zaprosił naszych uczniów na indywidualne spotkanie , na którym opowiedział o swoich osobistych przeżyciach z pobytu w tym piekle na ziemi. To spotkanie na długo zostanie w pamięci naszych uczniów jako niezapomniana lekcja historii...

Tekst: E. Małysz - Kubić