14 kwietnia rocznica Chrztu Polski
Dodane przez admin dnia Kwiecień 17 2023 18:09:23

14 kwietnia rocznica Chrztu Polski

W ostatni piątek 14 kwietnia 2023 r., obchodziliśmy 1057 rocznicę Chrztu Polski.
W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie nie tylko polityczne ale i kulturowe oraz tożsamościowe - wprowadził powstające wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej.
W ramach obchodów Święta Chrztu Polski Szkoła Podstawowa im. „Jaworzniaków” w Krzesimowie wzięła udział w akcji „Wywieś Flagę!” organizowanej przez Akcję Katolicką wraz z Fundacją SŁOWO. Na lekcjach historii odbyły się prelekcję pt. „Chrzest Polski - początek naszych dziejów”. Uczniowie klas starszych mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy rozwiązując quiz wiedzy na temat Chrztu Polski. Powyższe działanie było okazją do tego, by rozbudzić wśród uczniów poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem.

Dzięki takim prelekcjom uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o tak doniosłych wydarzeniach.
Flagi, które zawisły na budynku szkoły przypominały wszystkim o znaczeniu tego wydarzenia w dziejach naszego narodu, ponieważ flaga jest jednym z najpiękniejszych symboli naszej polskości.
Te wszystkie działania stworzyły atmosferę zadumy i świadomego przeżywania radości z okazji Święta Chrztu Polski.